English
Men
Kapadokya Rehberi
Peribacası Dergisi
Peribacası Kapadokya Yayınları
Kapadokya Firmaları
Kapadokya Fotoğrafları
Kapadokya Fotoğrafçıları
Kapadokya Haritaları
Kapadokya Karikatürleri
Kapadokya ve Sanat
Kapadokya Yazıları
Kapadokya Yayın Arşivi
Kapadokya Efemera Arşivi
Kapadokya Video-Film Arşivi
Sosyal Medya Adreslerimiz
Sivil Toplum Kuruluşları
Önemli Telefonlar ve Linkler
Site Güncellemeleri
Belge ve Fotoğraflarda Kapadokya
Firma Arama
Şehir
İlçe-Belde
Hizmet Alanı
Firma
Anket

Sanat ve müzik festivalleri Kapadokya'ya olan ilginin artmasını sağlıyor mu?
       
Evet.
Hayır.
Mail List
Yeni Kayıt
Şifremi Unuttum
Ayça Olcaytu İşçen
Yavuz İşçen

1968 yılı Ankara doğumlu. Ortaokul ve liseyi Ankara Kocatepe Mimar Kemal Lisesi'nde okuduktan sonra Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü'ne girdi. Üniversite yıllarında tiyatro ve sinema ile ilgilendi. İki ayrı tiyatro oyunuyla sahneye çıktı.

1988-1993 yılları arasında Uluslararası Ankara Film Festivali'nde gönüllü olarak çalıştı. Merak sardığı doğa sporlarına 1989'da mağaracılıkla başladı, dağcılık ve trekkingle devam etti. Mağaracı dostlarıyla birlikte Ankara Mağara Araştırma ve Koruma Derneği'ni kurdu. Türkiye'deki mağaraların keşfi ve haritalarının çıkarılarak literatüre kazandırılması çalışmalarında görev aldı. 1991'de üniversiteyi bitirdikten sonra kısa süre gazetecilik yaptı.

Çeşitli şirketlerde halkla ilişkiler, reklamcılık, tanıtım alanlarında çalıştı ve metin yazarlığı yaptı. 1992 yılında Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu'nun (TRT) kamera asistanlığı kursunu bitiren ilk 10 kadından biri oldu. 1996'da Yavuz İşçen'le evlendi. Birlikte Türkiye'nin neredeyse tamamını karış karış gezdiler. Uzun süredir kurduğu bölgesel yayıncılık hayalini gerçekleştirmek için 2004 yılında ilk adımı attı ve çok sevdiği Kapadokya'da eşiyle birlikte 2007'den bu yana 'Peribacası Kapadokya Kültür ve Tanıtım Dergisi'ni yayınlıyor.

1958 Ankara doğumlu. Ortaokul ve liseyi Bahçelievler Deneme Lisesi'nde okudu. Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ni bitirdi. 1989 yılından bu yana, Kare Tekstil Ltd. Şti.'nin ortaklığını yürütüyor.

İlgi alanları arasında arkeoloji, tarih, doğa ve doğa sporları önemli bir yer tutuyor. Doğa sporlarına olan ilgisi daha çok mağaracılık ve dağcılık alanında gelişti. Ankara Mağara Araştırma ve Koruma Derneği'nin kurucu üyeliğini ve başkanlığını yaptı. Türkiye'de 100 kadar mağaranın keşfini yaparak haritalarının çizilmesi ve literatüre kazandırılmasını sağladı.

Türkiye'deki önemli zirvelerin hemen hemen hepsine tırmandı. Mağaracılık ve dağcılıkla ilgili olarak yazdığı araştırma yazıları bazı dergilerde yayımlandı. 2006 yılında Türkiye'de ilk kez yayınlanan 'Doğa Sporları ve Doğa Aktiviteleri Kataloğu'nun metinlerini yazdı. Yapmış olduğu sayısız doğa gezisi sırasında ülkemizdeki kuş ve mantar türleri başta olmak üzere doğadaki tüm canlılarla ilgili gözlemlerini pek çok araştırma yazısına dönüştürdü. 2004 yılından bu yana Ankara Kuş Araştırmaları Derneği (KAD) üyesi. Türkiye'deki evcil güvercin ırkları ve güvercin yetiştiriciliği hakkında yurtiçi ve yurtdışındaki çeşitli dergilerde yayımlanan yazıları sayesinde tüm Türkiye'de tanındı. Amatör olarak fotoğrafçılıkla ilgileniyor.

2006'da Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği'nin (AFSAD) dijital fotoğrafçılık kursunu bitirerek sertifika aldı. 1996'da Ayça Olcaytu ile evlendi. Birlikte yaptıkları Türkiye gezilerinde çektiği fotoğraflardan oluşan 5 bin slaytlık bir arşive sahip. Özellikle Kapadokya fotoğraflarından oluşan dijital fotoğraf arşivi ise 100 bini bulmuş durumda. Tutkuyla bağlandığı Kapadokya'da eşiyle birlikte 2007'den bu yana 'Peribacası Kapadokya Kültür ve Tanıtım Dergisi'ni yayınlıyor.

Cappadacia Explorer web sitesi, Peribacası Kapadokya Kültür ve Tanıtım Dergisi ekibi tarafından hazırlanmaktadır. 

   
Cappadocia Explorer Ekibi
Yayın Yönetmeni : Yavuz İşçen
Yazı İşleri Müdürü : Ayça Olcaytu İşçen
Grafik Tasarım : Ayşe Günal
Bülent Ateş
Bülent Göğüş
Web Tasarım  : Kutlan Boğaç Kollu
İngilizce Editörü : Öyküm Bağcı Sütlü
İngilizce Çeviri : Ali Fuat Sütlü
Ayşe Mergenci
Filiz Masterson
Araştırmacı Yazarlar : Mustafa Kaya
Osman Yüksel
Katkıda Bulunanlar : Pınar Sağlam
Kemal Hızar
Ceren Hızar
Gülçin Tezel
Rüştü Utkan
Barina Utkan
Süha Aktan
Nuriye Aktan
Özerk Olcaytu

Ayşe Günal
Ayşe Günal
Fikriye Karasu
Fikriye Karasu
Kutlan Boğaç Kollu
Kutlan Boğaç Kollu
Öyküm ve Ali Fuat Sütlü
Öyküm ve Ali Fuat Sütlü
Ayşe Mergenci
Ayşe Mergenci
Filiz Masterson
Filiz Masterson
Mustafa Kaya
Mustafa Kaya
Osman Yüksel
Osman Yüksel
Peribacası Dergisi ofisi
Peribacası Dergisi ofisi
Peribacası Dergisi ofisi
Peribacası Dergisi ofisi
Peribacası Dergisi ofisi
Peribacası Dergisi ofisiNevşehir Hava Durumu
Seçimi Hatırla
İl Seç
İstatistik
Toplam : 94150952 ziyaretçi
Bugün : 8616 ziyaretçi
Dün : 18466 ziyaretçi
S. Yükleme Süresi : 0.2 sn

toplu mail


Copyright 2009 - Tüm hakları saklıdır. Sitemizdeki tüm fotoğraf, yazı, doküman ve düşünce ürünleri 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz. Aksine davrananlar hakkında avukatımız aracılığı ile hukuki takibat yapılacaktır.
 

cappadocia@cappadociaexplorer.com