English
Men
Kapadokya Rehberi
Peribacası Dergisi
Peribacası Kapadokya Yayınları
Kapadokya Firmaları
Kapadokya Fotoğrafları
Kapadokya Fotoğrafçıları
Kapadokya Haritaları
Kapadokya Karikatürleri
Kapadokya ve Sanat
Kapadokya Yazıları
Kapadokya Yayın Arşivi
Kapadokya Efemera Arşivi
Kapadokya Video-Film Arşivi
Sosyal Medya Adreslerimiz
Sivil Toplum Kuruluşları
Önemli Telefonlar ve Linkler
Site Güncellemeleri
Belge ve Fotoğraflarda Kapadokya
Firma Arama
Şehir
İlçe-Belde
Hizmet Alanı
Firma
Anket

Sanat ve müzik festivalleri Kapadokya'ya olan ilginin artmasını sağlıyor mu?
       
Evet.
Hayır.
Mail List
Yeni Kayıt
Şifremi Unuttum

AVRUPA DAĞ BİSİKLETİ ŞAMPİYONASI GÖREME 2007

AVRUPA DAĞ BİSİKLETİ ŞAMPİYONASI GÖREME 2007

Yazan: Yavuz İşçen
Ekim 2007

Seksenli yılların başlarında tanımaya başladığımız dağ bisikletleri ve bunlarla yapılan yarışlar,  dünyada yeni gelişen bir spor dalı olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizde geçmişi 10 yılı bulmayan dağ bisikleti yarışları oldukça yeni sayılabilir. Türkiye’de uluslararası ölçekte ilk dağ bisikleti yarışması 1997 yılında Alanya’da yapıldı. Bunu 2000 yılında Kapadokya’da Ürgüp’te yapılan uluslararası yarışlar izledi.
12-15 Temmuz 2007 tarihleri arasında Kapadokya’da Göreme’de organize edilen Avrupa Dağ Bisikleti Şampiyonası, Türk bisiklet tarihi açısından oldukça önemli bir yere sahip. Tüm Avrupa ülkelerinin en gözde sporcuları ile katıldığı bu organizasyon, Olimpiyatlardan bir yıl önce yapılması ve olimpiyat elemeleri için ciddi bir puan oluşturması nedeniyle bir kat daha önem kazandı. Dağ bisikletinde bu ölçekte bir organizasyon Türkiye’de ilk kez yapıldı. Böylesine önemli bir organizasyonun Türkiye’ye verilmiş olması bu sporun ülkemizdeki hızlı ve düzeyli gelişiminin, UCI ve UEC gibi Avrupa ve dünyanın en önemli bisiklet birliklerinde yarattığı güven ile açıklanabilir.

Sırada Dünya Kupası var
Bu güveni hak etmek isteyen Türk ekipleri yarışmaya gerçekten çok iyi hazırlandılar. Yarışma 4 gün sürecekti; ancak hazırlıklar bir buçuk yıl öncesinden başlatılmıştı. Sayısı yüzü aşan gönüllülerin katılımı ile oluşan organizasyon ekibi bu süre içinde yoğun çaba gösterdi. Yarışmaların açılışında yapılan konuşmalar, parkurun hazırlanmasında gösterilen titizlik, yarışmalar sırasında tüm görevlilerin dikkatli ve özverili çalışmaları, yapılan hazırlığın hiç de boşa olmadığını göstermek için yeterliydi.
Yarışmanın ülkemiz ve Kapadokya’nın tanıtımına olan katkısı ise yadsınamaz. Avrupa ülkelerinden 24 basın mensubunun izlediği yarışmalara, 23 ülkeden 500 sporcu katıldı. Yarışmalar TRT tarafından helikopterden çekilerek iki gün canlı yayında verildi. Eurosport ise son günkü yarışları görüntüledi. Keşke ülkemizdeki büyük medya kuruluşları konuya duyarlı davransaydı ve Kapadokya’nın tanıtımı için yakaladığımız bu tarihi fırsatı daha iyi kullansaydık. Neyse iş işten geçmiş sayılmaz çünkü 2008 yılında Maraton Dünya Kupası yarışmaları var. Bu yarışmaların ilk ayağının Türkiye’ye verilmesi gündemde. Bisiklet Federasyonu başkanı Emin Müftüoğlu bu yarışların ülkemizde yapılabilmesi için yoğun çaba sarfediyor.

Zorlu parkurda sıcağa karşı pedal basmak
Avrupa Dağ Bisikleti Şampiyonası bisiklet otoritelerince tam not alan, zorlu ancak bir o kadar da güzel bir parkurda başladı. Yarışmacılar rakipleriyle olduğu kadar sıcakla da baş etmek zorunda kaldılar. İlk gün, 14 ülkeden 14 takımın zamana karşı “Team Relay” kategorisindeki yarışıyla başladı. Sırasıyla İsviçre, Fransa ve İtalya takımları ilk üç dereceyi paylaştılar. Sonraki günlerde 7 kategoride sürdürülen yarışlar, son gün yapılan 23-30 yaş arası erkekler bireysel kategori “Elit Men” ile son buldu. 7 km’lik parkurda 6 tur atılarak gerçekleştirilen bu yarışta İspanyol Jose Antonio Herminda Ramos birinciliği aldı. İkinciliği Fransız bisikletçi Julien Absalon alırken, İsviçre’den Fredrik Kessiakoff üçüncü oldu.

Not: Bu yazı Peribacası Kapadokya Kültür ve Tanıtım Dergisi’nin Ekim 2007 sayısında yayınlanmıştır. Derginin telif hakları ile korunmaktadır. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.
www.cappadociaexplorer.com


 

Okunma Sayısı Okunma Sayısı: 5845 Eklenme Tarihi Tarih: 2009-06-23

Nevşehir Hava Durumu
Seçimi Hatırla
İl Seç
İstatistik
Toplam : 92408042 ziyaretçi
Bugün : 19112 ziyaretçi
Dün : 37885 ziyaretçi
S. Yükleme Süresi : 0.5 sn

toplu mail


Copyright 2009 - Tüm hakları saklıdır. Sitemizdeki tüm fotoğraf, yazı, doküman ve düşünce ürünleri 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz. Aksine davrananlar hakkında avukatımız aracılığı ile hukuki takibat yapılacaktır.
 

cappadocia@cappadociaexplorer.com