English
Men
Kapadokya Rehberi
Peribacası Dergisi
Peribacası Kapadokya Yayınları
Kapadokya Firmaları
Kapadokya Fotoğrafları
Kapadokya Fotoğrafçıları
Kapadokya Haritaları
Kapadokya Karikatürleri
Kapadokya ve Sanat
Kapadokya Yazıları
Kapadokya Yayın Arşivi
Kapadokya Efemera Arşivi
Kapadokya Video-Film Arşivi
Sosyal Medya Adreslerimiz
Sivil Toplum Kuruluşları
Önemli Telefonlar ve Linkler
Site Güncellemeleri
Belge ve Fotoğraflarda Kapadokya
Firma Arama
Şehir
İlçe-Belde
Hizmet Alanı
Firma
Anket

Sanat ve müzik festivalleri Kapadokya'ya olan ilginin artmasını sağlıyor mu?
       
Evet.
Hayır.
Mail List
Yeni Kayıt
Şifremi Unuttum

RÖPORTAJ: ÖMER TOSUN

Yazan: Ayça Olcaytu İşçen
Ağustos 2004

“Türkiye’nin en iyi butik otelleri Kapadokya’da”

Otuz yılı aşkın süredir turizmin içinde olan bir Kapadokya aşığı. Otel Sinasos’da, Kürşat Numaoğlu’nun yanında büfede çay yaparak başladığı turizm kariyerine, komilik, garsonluk, halıcılıktan sonra sahibi olduğu Museum Hotel’le devam ediyor. Araya 12 sene boyunca 3 ayrı bankada yaptığı bankacılığı da eklemek gerek. 1985 yılında Emlak Bankası’nda veznedarken verdiği bir brifingde “kredi kartları Türkiye’nin geleceğidir” diyebilecek kadar girmiş içine çünkü. Ama aklı hep turizmdeymiş, hiç kopmamış sevgili Kapadokyasından. Ottoman House isimli butik otelin kurucu ortağı, İndigo Halıcılık’ın, Matiana Travel’ın, Cafedocia’nın da sahibi. Kapadokya Balon’u o kurmuş ve bugünkü sahiplerine devretmiş, ama şimdilerde gözbebeği, Uçhisar’daki Museum Hotel. İlk hedefi, tüm Kapadokya’yı kuşbakışı gören bu butik oteli bitirmek, sonra... Sonrası için “yapılacak şey çok ama hepsine benim ömrüm yetmez” diyecek kadar sürekli proje üreten Ömer Tosunla Museum Hotel’in bahçesinde uzun ve keyifli bir sohbet yaptık.

Cappadocia: Nedir butik otel? Diğer otellerden ayrılan en önemli yanı ne?
Ömer Tosun: Bir butik otelin öncelikle bulunduğu yörenin doğal, kültürel ve sosyal özelliklerini taşıması gerekir. Çok kaliteli, en üst düzeyde bir temizlik şarttır. Yemek veriliyorsa, bölgenin yemeklerinin en iyi şekilde sunulması, o yörede yaşayanlarca hazırlanıp sunulması gerekiyor. En az 10 en fazla 35 odalı olmalı bence. Odalardaki ekipman açısından değerlendirirsek 4-5 yıldızlı otel odası düzeyindedir. Yöre kültürünü yaşamak isteyen insanlar butik otellere gidiyorlar. Kapadokya’daki butik otellerin de bu tarzda olması lazım. Museum Hotel, bir butik otelden daha büyük, Bakanlık belgeli özel bir oteldir. Bizim oda sayımız 40’a çıkacak. 30 tanesi suit olacak. Burada, daha üst düzeyde insanların kalabileceği, içinde sanat galerisi, konferans salonu, restoranı olan ve 12 ay boyunca 24 saat hizmet verebilen işletme yok. Buradaki butik oteller daha çok küçük pansiyonlar gibi görülüyor. Doğrusu aslında budur.
Cappadocia: Kapadokya’da konaklama anlayışının butik otellere doğru kaydığı dikkatimizi çekti. Bunun nedenleri sizce neler?
Ö. Tosun:
Kapadokya’da içinde insanların yaşadığı, tarih kokan ve yeniden canlandırılması gereken çok fazla eski bina var. Onun için butik otellerin bu bölgede canlanması gayet normal. Güzel gelişmeler var bölgemizde. Dünyadaki örneklerine uygun bir şekilde kaliteli hizmet veren çok güzel butik otellerimiz var.  Bu iş parayla olmaz, bir anlayış işi. Zaten bu yatırımı yapan insanların da belli bir kültürden gelmesi gerekir. Türkiye’nin en iyi butik otellerinin olduğu bölgedir Kapadokya. Onun için bu bölgeyi destekliyor olmak lazım.
Cappadocia: Butik otelin dünyadaki yayılımı nasıl?
Ö. Tosun:
Çoktur. Dünyanın her yerinde butik tarzla ilgili yazılar, dergiler, kendi aralarında oluşturdukları organizasyonlar var. Türkiye’de sadece butik otellerin bulunduğu rehber kitaplar var, o da sınırlı bir şekilde.
Cappadocia: Butik otellerle ilgili yurt dışında kuruluşlar var mı?
Ö. Tosun:
Bildiğim kadarıyla butik otelleri çatısı altında buluşturan dernekler var ama daha çok dünya zenginlerine hitap eden rehberlerde yer alırlar.
Cappadocia: Türkiye’de de bunu gerçekleştirme hedefiniz var mı?
Ö. Tosun:
Bence biraz daha erken ama yapmakta da fayda var. Öncelikle butik otelleri tanıtan doğru bir yayına ihtiyaç var. Çok kaliteli, doğru pazarlanan bir yayın olmalı.
Cappadocia: Yayın demişken, bu anlamda Kapadokya’nın tanıtımı sizce yeterince yapılabiliyor mu?
Ö. Tosun:
Kapadokya ile ilgili Turizm Bakanlığı’nın çıkardığı kitaplar var ama broşür yok. Turizm bürolarında biz de bulamıyoruz. Sayın bakanımızla da bu konuyu görüştük. Örneğin, Londra Fuarı’nda Kapadokya’nın broşürü yoktu. Bakanlığın standlarında da, konakladığımız otel olan Hilton’da da broşür ve poster yoktu. Dünyada bir tane Kapadokya var. Bu nedenle herkesin buraya daha fazla önem vermesi, devletin Kapadokya’nın pazarlanmasında bizzat orada bulunması, herkesi desteklemesi gerekiyor.

“Kapadokya’nın dokusuna özel projeler üretilmeli”

Cappadocia: Bölgenin tümünü düşündüğünüz zaman, özellikle korunması açısından yapılması gereken şeyler neler?
Ö. Tosun:
Korunması açısından öncelikle tekdüzelikten kurtulmak lazım. Devletin yaptığı binalarda daha dikkatli olması gerekiyor. Örneğin, Göreme’nin ortasına belediye binası, okul yapması yanlış. Buradaki tarza devletin de kendini uydurması lazım, nasıl biz yatırımcılar her bir taşı koyarken düşünüyorsak devletin de aynı özeni göstermesini istiyoruz. Peri bacalarının hemen dibine baraka, çadır şeklinde kurulan satış mağazaları var; bunu bir şekilde düzene sokmak lazım. Kooperatif yaptırıyor, tekdüze. Hastane yaptırıyor, projelerin hepsi aynı. Diğer turistik bölgelerimizde uygulanan projelerin Kapadokya’da aynen uygulanmasını çok sakıncalı buluyorum. Projelerin Kapadokya’nın dokusuna uyarlanarak hayata geçirilmesi, bu tarz projeleri ortaya koyabilen ehliyetli insanların önünün kesilmemesi gerekir. Gelişmiş ülkelerde, örneğin Avustralya’da yaptırılacak binaların mimarları daha önce yaptıkları işlere, referanslarına bakılarak seçilir.
Cappadocia: Ürgüp Belediyesi’nin Kayakapı Projesi’ni nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ö. Tosun:
Ürgüp Belediyesi’nin Kayakapı bölgesindeki evleri Magic Life firmasına 49 yıllığına kiraya vermesini doğru bulmuyorum. Bu tarz turizme karşıyım. Çünkü, büyük firmaların pazarlama yöntemleri çok farklı. Magic Life bölgeyi kendisi için özelleştirecek, paranın dışarıya çıkmaması için işletmesine kahvehaneden satış mağazalarına, lokantalardan, kafeler  koyacak; küçük bir şehir yaratacak Ürgüp’ün içinde. O zaman bu bölgedeki 4-5 yıldızlı oteller, butik oteller, hatta lokantalar, barlar olumsuz etkilenecekler. Bölge turizmine zararı dokunacak. Oysa bu yatırım 10 ayrı Türk firmasına verilebilirdi. Böylece hem yatırım erken biterdi, hem de farklı kesimlere hitap edebilen tarzda işletmeler oluşturulurdu.

“Turistik uçuşların sağlanması gerekiyor”

Cappadocia: Kapadokya’ya gelen turistin daha uzun konaklaması ve bölgeyi hakkını vererek gezmesi için neler yapılabilir?
Ö. Tosun:
Öncelikle turistik uçuşların sağlanması gerekiyor. Bodrum’dan bir insanın Kapadokya’ya uçakla gelebilmesi için önce İstanbul’a gitmesi oradan yakındaki bir havaalanına inmesi gerekiyor. Bir gün kaybediyor böyle olunca da. Devlet trilyarlarca harcayıp havaalanları yapıyor. Örneğin Nevşehir havaalanı niye turistik uçuşlarda kullanılmıyor?Ankara, İstanbul, İzmir, Bodrum, Kapadokya, Van, Trabzon, Urfa bağlantılı uçuşlar gerekiyor turistlere yönelik. Dünyadaki örnekleri gibi, küçük uçaklar yeter. İller arasında turist taşıyacak sürekli. Bu sağlanırsa Kapadokya’ya gelen turist sayısı iki katına çıkar. O zaman arkadaşlarımız otellerini düşük fiyata satmazlar, doğal olarak kalite de fiyatlar da artar. Sahildeki turistin Kapadokya’yı görebilmesi için 14 saatlik otobüs yolculuğu yapması gerekiyor. Bunun çözülmesi lazım. Sayın Erkan Mumcu da dahil olmak üzere çeşitli dönemlerdeki turizm bakanlarına bu sıkıntımızı aktardık ama bir sonuç alamadık. Bakanlık, siz kendi uçak şirketinizi kurun biz de destek verelim diyor. Ancak buna sadece bizim değil Türkiye’nin ihtiyacı var. Özel havayolu şirketleri ile de görüştük, onlar da havaalanı vergilerinin çok yüksek olduğundan bahsediyorlar. Devletin yapacağı şey bu vergileri indirmek, gerekli teşviki sağlamak olabilir. Ayrıca kongre turizmine de öncelik verilmeli. Özellikle 4-5 yıldızlı otellerin canlanabilmesi için gerekli. 4-5 yıldızlı oteller bugün pansiyon fiyatına satıyorlar odalarını. Dolayısıyla kalite de düşüyor. Kapadokya’nın bir kongre, konferans ve seminer merkezi haline getirilmesi gerekir. Bunun için öncelikle Ürgüp’e bir konferans salonu yapıldı. Güzel bir yatırım, ama projenin birçok şekilde desteklenmesi gerekiyor. Pazarlanması gerekiyor. Fiyatları düşürmemek için direnmek lazım. KAPTİD’de yapılan toplantılarda bu dile getiriliyor ama maalesef ortak bir tavır alınamıyor. 20-30 tane otelci arkadaşımız var topu topu. Neticede milli servettir bu oteller, milyonlarca dolar para harcanarak yapılmış yerler.
Cappadocia: Türkiye’nin başka bölgelerinde Kuşadası, Pamukkale’de bezer anlaşmalar sağlanıp ortak fiyat sağlama yoluna gidildi.
Ö. Tosun:
Pamukkale’de şirket kurdular, burada da şirket kurma konusunda ön görüşmeler yapılıp anlaşma sağlandı. Fiyatlar belirlenecek, müşteriler otellere dağıtılacak, kalite sağlanacak dendi ama bir türlü uygulamaya konulamıyor. KAPTİD’in bu işin başında olup gerekenleri yapması, yönlendirmesi, işin kurallarını ortaya koyması lazım.

“Kapadokya Milli Parkı dünyadaki örnekleri gibi olmalı”

Cappaodica: Bilinçli turizm yapmak amacıyla bu işi yapanlar olarak bir sivil toplum kuruluşu kurmayı düşündünüz mü? Bu açıdan yaklaşan bir sivil toplum kuruluşu kurmak var mı aklınızda?
Ö. Tosun:
Ben KAPTİD üyesiyim zaten. Başkanlığını da yaptım. Onun dışında bölgede bir dernek çalışmamız var. Mevcut bir derneğin arkadaşlarımız tarafından alınıp canlandırılması yönünde. Yeni dernek kurmaktansa mevcut bir derneği alıp dönüştürmek daha kolay. Bölgemizde çok iş var, uyku uyutmuyor bazen. Örneğin, Kapadokya bir milli park. Dünyada milli parklar böyle gezilmez. Öyle her önüne gelen giremez içeriye. Milli parkların bir girişi, bir de çıkışı olur; görevlilerce korunur. Florası, faunası gözlem altına alınır. Kapadokya’da bu açıdan yapılabileceklerden biri de vadilerimizdeki güvercinliklerin bir an önce canlandırılması. Bir Fransız TV kanalı geldi, güvercinlerle ilgili belgesel yaptı. Hangi kanal bilemiyorum ama biz Türkler hazırlamadık, onlar hazırladı.Güvercinlikler bir kültür burada. Hatırlıyorum, çocukluğumda o vadilere girdiğimizde güvercin sesinden başka şey duymazdık, el çırpardık bir bulut kalkardı gökyüzüne. Peri bacalarının ayakta kalmasında en önemli etkenlerden birisi de güvercinler. Peri bacalarını kaplayan yosunlar güvercin gübresiyle besleniyorlar. Yosunların varlığı peri bacasının sağlıklı olmasına yarıyor. Bunun için eski valimizle, şimdiki valimizle görüşmüştük. O kadar basit ki aslında yapılacak şey; ya milli park kapsamında ya da sivil toplum örgütleri ile işbirliği yapılarak, yöre halkının da çalışmasıyla güvercinlikler canlanabilir.
Cappadocia: Buradaki güvercinlikler halk kültürünü yansıtan yegane örnekler. Türk kültüründe güvercin çok farklı bir yere sahip, dinsel bir önemi de var. Tüm bunlar birleşince güvercinlikler önem kazanıyor.
Ö. Tosun:
Evet, kesinlikle. Sadece güvercin mi? Sabah 5 gibi, güneşin doğmasıyla vadilerde yürümeye giderim. Burada öyle kuşlar var ki eşsiz, hiçbir yerde görmediğim kuşlar. Fotoğraflarını çekmeye çalıştım, başaramadım. Geçenlerde Çevre ve Orman Bakanlığı’nın ilgili müdürlüğüne gittim bu konuyu konuşmak için. Oradaki arkadaşlar, bölgede avcılık yasaklanmış dediler. Bu beni sevindirdi, ama bunu takip edecek bir görevlisi dahi yok milli parkımızın. Doğal hayatı korumak lazım. Dünyadaki milli parklar nasılsa burada da öyle çalışmalar yapılmalı.
Cappadocia: Bölgede golf sahaları oluşturmaya yönelik çalışmalar var. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ö. Tosun:
Bölgede iki firmanın bu konuda çalıştığını duyuyoruz; büyük ve iyi bir yatırım olduğuna inanıyorum. Kapadokya’nın buna ihtiyacı var. Minimum 30 milyon dolarlık, 900 dönüme yayılan bir yatırım bu. Golf meraklıları değişik sahalarda oynamak isterler çünkü.  Çavuşin-Ürgüp arasındaki bölgeyi düşünüyorlar, ama bence uygun bir bölge değil. Hazine arazisi düşündükleri için orayı seçmişler ama çok orta bir nokta. Düz bir saha ancak, fazlasıyla ayak altında olması nedeniyle golf sahasının etrafı binalarla dolabilir. Avanos’un başka bir bölgesinde veya Mustafapaşa’da olabilir. Mustafapaşa iyi bir nokta golf için.
Cappadocia: Geleceğe yönelik hedefleriniz, planlarınız neler?
Ö. Tosun:
Şehircilik, kasabacılık tarzı anlayışa karşıyım. Kapadokya bir bütün, bunu parçalayamazsınız. Kapadokya belediyecileri sırt sırta verip beraber çalışabilirler. Bölge içinde belli aktiviteler olması gerekir. Örneğin Ürgüp; barlar, restoranlar, sinemalar, kültür merkezleri oluşturmaya devam ederek kendini geliştirebilir. Göreme’de pansiyonculuk desteklenebilir. Uçhisar’da çok güzel butik oteller ve güzel restoranlar var; ağırlıklı olarak bunlar devam edebilir. Avanos bir aktivite merkezi haline getirilebilir. Kızılırmak üzerinde kano ve jet motorla gezilebilir. Yine Avanos’ta karides çiftlikleri kurulur; ormanın kenarına yapılacak şaraphanelerde turistlere şarap sunulabilir. Dolunayın olduğu zamanlarda vadilerimiz bambaşka güzel oluyor; ama diğer günlerde, en azından belli günlerde kesinlikle vadileri aydınlatmak lazım. Çok para harcamadan, kayalara koyulacak lambalarla, sanatsal ve etkileyici düzenlemeler yapılabilir. İnsanlar akşamüstü yürüyerek gelirler, oturup manzarayı seyrederler, ışık oyunları, konserler yapılır. Dünyanın birçok yerinde gördüm. Mesela Singapur. Bir ada, hiçbirşey yok görülebilecek. Ama, dağlar, şelaler, bağlar oluşturmuşlar ve bunları geceleri ışıklandırarak insanları buraya çekiyorlar. 10 milyon turist bu adayı görüyor her yıl. Bizde de yapılabilir.

Copyright 2009 - Tüm hakları gizlidir. Sitemizdeki tüm fotoğraf, yazı, doküman ve düşünce ürünleri 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz. Aksine davrananlar hakkında avukatımız aracılığı ile hukuki takibat yapılacaktır.

Okunma Sayısı Okunma Sayısı: 9587 Eklenme Tarihi Tarih: 2010-01-19

Nevşehir Hava Durumu
Seçimi Hatırla
İl Seç
İstatistik
Toplam : 90319039 ziyaretçi
Bugün : 46627 ziyaretçi
Dün : 59798 ziyaretçi
S. Yükleme Süresi : 0.37 sn

toplu mail


Copyright 2009 - Tüm hakları saklıdır. Sitemizdeki tüm fotoğraf, yazı, doküman ve düşünce ürünleri 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz. Aksine davrananlar hakkında avukatımız aracılığı ile hukuki takibat yapılacaktır.
 

cappadocia@cappadociaexplorer.com