English
Men
Kapadokya Rehberi
Peribacası Dergisi
Peribacası Kapadokya Yayınları
Kapadokya Firmaları
Kapadokya Fotoğrafları
Kapadokya Fotoğrafçıları
Kapadokya Haritaları
Kapadokya Karikatürleri
Kapadokya ve Sanat
Kapadokya Yazıları
Kapadokya Yayın Arşivi
Kapadokya Efemera Arşivi
Kapadokya Video-Film Arşivi
Sosyal Medya Adreslerimiz
Sivil Toplum Kuruluşları
Önemli Telefonlar ve Linkler
Site Güncellemeleri
Belge ve Fotoğraflarda Kapadokya
Firma Arama
Şehir
İlçe-Belde
Hizmet Alanı
Firma
Anket

Sanat ve müzik festivalleri Kapadokya'ya olan ilginin artmasını sağlıyor mu?
       
Evet.
Hayır.
Mail List
Yeni Kayıt
Şifremi Unuttum

Kapadokya Şarap Günleri’nin ünlü konukları

Kapadokya Şarap Günleri’nin ünlü konukları

Kapadokya’da 06-10 Temmuz 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Kapadokya Şarap Günleri’ne yerli-yabancı şarap ve yemek uzmanları katılacak. Konuklar arasında “Kapadokya Lezzeti” kitabının yazarı Soula Bozis, dünyanın en saygın ve ünlü teruar uzmanlarından Lydia ve Claude Bourguignon, Fransa’daki l’Université du Vin’den Jacques Avril, Fransız gazeteci ve gastronomi yazarı François Roboth, Mutfak Dostları Derneği Başkan Yardımcısı Sevim Gökyıldız, Kayra Akademi’den Cüneyt Uygur, yiyecek & içecek işletmeciliği danışmanı Osman Serim, Yrd. Doç. Dr Elman Bahar ve Prof. Dr. Ertan Anlı yer alıyor. Etkinliğe Turasan Şarapçılık, Kocabağ Şarapları, Vinoluş, Kavaklıdere Şarapları ve Gülor Şarapları da katılıyor.

Şıra Kapadokya Hotel, Argeus Tourism & Travel ve Argos in Cappadocia tarafından organize edilen, “Şarap ve Tarih” temalı Kapadokya Şarap Günleri’nin programı şöyle:

06 Temmuz 2011
Misafirlerin Kapadokya’ya gelmesi ve otellere transfer.

07 Temmuz 2011
Açılış Konuşması – Konuşmacı: Murat Yankı.
Dialı Konferans: Anadolu’da Şarabın Tarihi.
10:30 - 12:00 Yer: Argos in Cappadocia - Uçhisar

Kapadokya  şarapları tadımı (Vinoluş) – Sunum: Oluş Molu, Güllü Kılıçaslan.
12:15 - 12:30 Yer: Argos in Cappadocia - Uçhisar

Kapadokya şarapları eşliğinde öğle yemeği
14:00 - 15:30 Yer: Old Greek House - Mustafapaşa.

Kapadokya’da Tarihsel Şarap İmgeleri: Sinasos (Mustafapaşa) ve Keşlik Manastırı gezisi.
15:30 - 17:30

Ülkesel üreticilerin Orta Anadolu ve Kapadokya üzümlerinden ürettikleri şarapların tadımı.
18:00 - 19:00 Yer: Şıra Kapadokya Otel-Uçhisar.

Akşam Yemeği.
20:00 

08 Temmuz 2011
‘Kapadokya’nın Şarap Yolları’ konulu tur: Turasan bağları ve şaraplarının gezilmesi ve Turasan’da şarap tadımı - Sunum: Hasan Turasan, Edouard Guérin.
10:00 - 12:30

Öğle yemeği: Han Çırağan Restaurant – Ürgüp.
12:30 - 14:00

Konferanslar:
Tarihsel Süreçte Türk Mutfağı - Osman Serim
• Günümüz  Türk Mutfağı – Sevim Gökyıldız.
• Türk Mutfağında Yemek-Şarap Uyumu – Cüneyt Uygur, Kayra Akademi Müdürü.
• Trakya’dan bir üretici: Gülor. Sunum ve Şarapların tadımı - Adnan Erem, Burcu Ateşer.
• Türk Şarapçılığında üzümler – Yrd. Doç. Dr. Elman Bahar.
• Apelasyon ve Teruar Kavramı, Türkiye için önemi - Prof. Ertan Anlı.
14:30 - 18:30 Yer: CCR Hotels & SPA - Uçhisar.

Gün sonu Rosé’lerin tadımı.
18:30 – 19:30 Yer: Museum Hotel – Uçhisar.

Akşam Yemeği (Ürgüp).
20:15

Konser: Klasik Keyifler Jam Session.
22:00 Yer: Taşkonaklar - Uçhisar

09 Temmuz 2011
Tur:  ‘Kapadokya’nın Şarap Yolları’ konulu tur: Kocabağ ve Kavaklıdere Şarapları üretim tesisleri.
Kızılırmak Havzası’ndaki Argos Bağları Gezisi ve bağda tadım.
10:30 - 13:00

Öğle yemeği - Bizim Ev Restaurant – Avanos.
13:00 - 14:30

Konferanslar:
• Tarihsel süreçte ve günümüzde Kapadokya Mutfağı ve Şarap Uyumu - Soula Bozis, Murat Yankı.
• Fransa’da bir özel şarap eğitimi kurumu: Université du Vin.  Sunum:  Jacques Avril, Université du Vin, halkla ilişkiler sorumlusu.
• Fransız Gastronomisi ve şarapları. Sunum: François Roboth, France Soir Gazetesi, Gastronomi yazarı.
• Bir Büyük Şarap Teruarı  Bourgogne ve  Kapadokya Teruarı üzerine görüşler. Sunum:  Lydia & Claude Bourguignon,  Bourgogne Bölgesi toprak uzmanları.
15:00 - 17:30  Yer: Taşkonaklar – Uçhisar.

Kapanış Kokteyli
18:30-19:00 Yer: Şıra Kapadokya Otel – Uçhisar.

Klasik Keyifler Konseri
“Müzikal Bacchanalia”
Ankara Üniversitesi Solistleri
19:30 - 20:30  Yer: Gallery Cappadocia – Göreme.

Gala Yemeği
21:00

Kapadokya Şarap Günleri katılımcıları
Medya temsilcisi olarak Hürriyet gazetesinden Serhan Yediğ, Sabah Gazetesi’nden Ahmet Örs ve Figen Yanık ile Akşam gazetesinden Nedim Atilla’nın katılacağı etkinlikte konferans verecek yerli ve yabancı uzman konuklar şöyle belirlendi:

Lydia BOURGUIGNON
1949 yılında Fransa’da Bourgogne’un kalbindeki Dijon kentinde doğmuştur. 1977 yılında Dijon Üniversitesi’nden yapısal biyokimya lisans derecesi ile mezun olmuştur. 2005 yılında da Dijon’daki Jules Guyot Enstitüsü’nde ‘Teruarın tanınmasıyla tadım uygulaması’ eğitimi almış olan Lydia Bourguignon 2006 yılında da aynı enstitüden önoloji teknisyenliği diploması almıştır. Halen 1990 yılında eşiyle birlikte kurduğu LAMS laboratuarında Bourgogne bölgesinin en önemli bağlarının toprak analizlerini yapmaktadır. Lydia Bourguignon’un Fransa, İtalya, Kanada ve Brezilya gibi ülkelerde yayınlanmış çok sayıda makalesi bulunmaktadır.

Claude BOURGUIGNON
1951 yılında Fransa’da Paris’te doğmuştur. 1973 yılında Orsay Üniversitesi’nde biyokimya lisansını almış, 1982 yılında Dijon Ünivesitesi’nde  ziraat mühendisliği doktorası yapmıştır. Çok sayıda okulda biyokimya ve ziraat eğitimi vermiştir. Amerika’da ve Fransa’da pek çok mesleki kuruma üyeliği bulunan Claude Bourguignon 1990 yılından bu yana sahibi ve müdürü olduğu LAMS laboratuarında dünyanın en üst düzey şaraplarının toprak analizi başta olmak üzere 5000’den fazla analiz gerçekleştirmiştir. Fransa, İtalya, İspanya ve Brezilya gibi ülkelerde yayınlanmış çok sayıda makalesi bulunmaktadır.

Jacques AVRIL
1955 yılında  Fransa’da doğmuştur. Ortaüğrenimini Orange kentinde tamamlayan Jacques Avril  Aix-en-Provence Üniversitesi’nde hukuk eğitimi görmüş, Paris’te CEFCA’da ekonomi ve işletme okumuştur. Halen kurucuları arasında olduğu, Suze-La-Rousse’daki l’Université du Vin adlı kurumun etkinliklerini ve halkla ilişkilerini yönetmektedir. Jacques Avril aynı zamanda da ‘Commanderie  des Cotes du Rhone adlı, Rhone şaraplarını tanıtmaya yönelik platformda tadım ve eğitimleri yönetmektedir.

François ROBOTH
1936 yılında doğmuştur. Fransız gazeteci, fotoğrafçı ve gastronomi yazarıdır. Yıllarca Hachette tarafından yayınlanan Maxiguide adlı rehber kitabın yayın müdürlüğünü yapmıştır. Uzun süre Fransız televizyonu France 3 kanalında televizyonun tek naklen mutfak programı olan Quand c'est bon ? Il n'y a pas meilleur  adlı programı sunmuştur. François Roboth halen France Soir gazetesinde gastronomi yazarlığı yapmaktadır.

Soula BOZIS
Soula Bozis Istanbul’lu bir Rum araştırmacı yazar olarak biliniyor. Kendisinin Tarih Vakfı Yurt Yayınları’ndan çıkmış, İstanbullu Rumların yemek kültürünü anlatan “İstanbul Lezzeti” ve yine aynı konuda, bu kez Kapadokyalıların yemek  kültürünü araştıran ve bu konudaki en güzel kitaplardan biri olan “Kapadokya Lezzeti” kitabının yazarı olarak biliniyor. Bozis halen Atina’da yaşıyor.

Sevim GÖKYILDIZ
Yemek yazarı olan Sevim Gökyıldız 1985’den bu yana çeşitli dergilerde makaleler yazmıştır. Fransız Marie Claire dergisinde Jacqueline Saulnier ve Eric Solal ile staj yapmış, söz konusu derginin Türk Mutfağı bölümleri için mutfak danışmanlığı görevini yürütmüştür. Mutfak Dostları Derneği, Slow Food hareketi üyesi, Akdeniz Mutfakları Konservatuarı Türkiye Kurucu üyesi olan Sevim Gökyıldız’ın 2008 ve 2009 yıllarında uluslararası ‘Gourmand World Cookbook’ ödülünü kazanmış iki kitabı vardır.

Osman SERİM  - Yiyecek & İçecek İşletmeciliği Danışmanı
Galatasaray Lisesi, Maryland Üniversitesi Ekonomi Bölümünde okudu. Kariyerine talebelik yıllarında otel ve lokantalarda çeşitli seviyelerde çalışarak başladı. Yurtdışında (Avrupa ve Amerika) otelcilik ve lokantacılık konusunda çalıştı. Türkiye’de otellerde idareci olarak görev aldı. 1991 yılında rahmetli Tuğrul Şavkay ile ülkemizde yiyecek ve içecek konusunda danışmanlık veren bir şirket kurarak o tarihten beri 160’tan fazla işletmenin yatırım ve işletme danışmanlığında bulundu. Yurtiçi ve yurtdışında birçok gastronomi derneği üyesi.

Cüneyt UYGUR - Kayra Wine Center Müdürü / WSET Onaylı Eğitmen
Galatasaray Lisesi ve ODTÜ İşletme Bölümünden mezun olan Cüneyt Uygur 2007 yılından bu yana Kayra Wine Center Müdürü olarak görev yapmaktadır. 2000-2008 yılları arasında Şarap Turizmi ile ilgilenen Uygur, yurtdışı ve yurtiçinde bulunan ünlü şarap bölgelerine gastronomik geziler düzenlemekte idi. Şarap konusunda Türkçe ve Fransızca dillerinde pek çok seminer veren ve şarap uzmanları ile çalışmalar gerçekleştiren Uygur, uluslararası geçerliliğe sahip WSET (Wine and Spirit Education Trust) Advance sertifikasına sahiptir.

Yrd. Doç. Dr Elman BAHAR
Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri Bölümü’nden 1989 yılında mezun olan Elman Bahar, aynı üniversitenin Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimini ve 1996 yılında da doktorasını tamamlamıştır.  Bağ yetiştirme ve ıslahı konusunda Türkiye’nin önemli uzmanlarından olan Elman Bahar aynı zamanda halen Namık Kemal Üniversitesi Şarköy Meslek Yüksekokulu müdürlüğü görevini yürütüyor. Elman Bahar Bulgarca, İngilizce ve Fransızca biliyor.

Prof. Dr. Ertan Anlı
1962 yılı Ankara doğumlu olan Ertan Anlı 1985 yılında Ziraat Mühendisi diplomasını aldığı Ankara Üniversitesi’nde 2009 yılında profesör oldu. Şarap kimyası ve teknolojisi, alkollü içecekler  kimyası ve teknolojisi, gıda bilimi ve teknolojisi alanında uzman olan Anlı’nın şarap bilimi, kültürü ve tarihi üzerine 5 adet basılmış kitabı, çok sayıda makalesi ve araştırması bulunmaktadır. Ertan Anlı Fransızca, İngilizce ve İspanyolca bilmektedir.

Okunma Sayısı Okunma Sayısı: 58651 Eklenme Tarihi Tarih: 2011-07-05

Lydia ve Claude Bourguignon
Lydia ve Claude Bourguignon
Sevim Gökyıldız
Sevim Gökyıldız
Soula Bozis-Kapadokya Lezzeti
Soula Bozis-Kapadokya Lezzeti


Nevşehir Hava Durumu
Seçimi Hatırla
İl Seç
İstatistik
Toplam : 90144790 ziyaretçi
Bugün : 47755 ziyaretçi
Dün : 66584 ziyaretçi
S. Yükleme Süresi : 2.2 sn

toplu mail


Copyright 2009 - Tüm hakları saklıdır. Sitemizdeki tüm fotoğraf, yazı, doküman ve düşünce ürünleri 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz. Aksine davrananlar hakkında avukatımız aracılığı ile hukuki takibat yapılacaktır.
 

cappadocia@cappadociaexplorer.com