English
Men
Kapadokya Rehberi
Peribacası Dergisi
Peribacası Kapadokya Yayınları
Kapadokya Firmaları
Kapadokya Fotoğrafları
Kapadokya Fotoğrafçıları
Kapadokya Haritaları
Kapadokya Karikatürleri
Kapadokya ve Sanat
Kapadokya Yazıları
Kapadokya Yayın Arşivi
Kapadokya Efemera Arşivi
Kapadokya Video-Film Arşivi
Sosyal Medya Adreslerimiz
Sivil Toplum Kuruluşları
Önemli Telefonlar ve Linkler
Site Güncellemeleri
Belge ve Fotoğraflarda Kapadokya
Firma Arama
Şehir
İlçe-Belde
Hizmet Alanı
Firma
Anket

Sanat ve müzik festivalleri Kapadokya'ya olan ilginin artmasını sağlıyor mu?
       
Evet.
Hayır.
Mail List
Yeni Kayıt
Şifremi Unuttum
    Kapadokya Rehberi  Kapadokya Gezginine Önemli Notlar  
Kapadokya nasıl gezilmeli?

Yazan: Yavuz İşçen
Ocak 2010/Ankara

Her şeyden önce standart turlar Kapadokya’nın en bilinen yerlerini dolaşmanız için yeterli olabilir. Oysa Kapadokya iki-üç gün içinde gezilebilecek bir yer değildir. Aslında bilinmeyen Kapadokya çok daha geniş ve ilginçtir. Kapadokya’yı basit bir şekilde gezebilmek için bile en az onbeş gün, hatta bir ay zaman ayırmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Yoksa siz hafta sonu için mi gelmiştiniz? Hay Allah! Kapadokya değişik ilgi alanlarına sahip, çok farklı kültürlerden insanlar tarafından farklı beklentilerle gezilmektedir. Durum böyle olunca herkes için ortak bir gezi planı oluşturabilmek mümkün görünmemektedir. Bu nedenle standart bir liste oluşturmaya çalışmak bize fazla mantıklı gelmedi. Burada anlatacaklarımız Kapadokya’da ilgi alanınıza göre görmeyi tercih edebileceğiniz yerlerden oluşmaktadır. Seçim size kalmış. Geziniz sırasında sitemizdeki bilgiler size büyük oranda yol gösterici olacaktır.

Kapadokya kültür turizminde bir dünya markası
Kapadokya, ilk çağda tarihi bir bölgeye verilen isimdir. Kapadokya bölgesi bugün Türkiye’nin orta kısmında İç Anadolu bölgesinde yer almaktadır. İlk çağda daha geniş bir alanı kaplayan bölge sonradan küçültülmüştür. Günümüzde turistik Kapadokya Nevşehir ili merkez olmak üzere, Nevşehir’e komşu olan Aksaray, Kayseri ve Niğde illerimizde tarihi ve coğrafi anlamda Kapadokya’ya dahil olan toprakları kapsamaktadır. Kapadokya dünyada benzersiz bir jeolojik formasyona sahip olmasının yanı sıra tarihi ve kültürel değerleriyle Türkiye’de ve dünyada önemli kültür ve inanç turizmi merkezlerinden biridir.

Kapadokya’ya ulaşım
Kapadokya bölgesine karayolu ile ulaşım Türkiye’nin her tarafından son derece kolay ve güvenilirdir. Birçok ilimizden, Kapadokya’da yer alan Nevşehir, Aksaray, Kayseri, Niğde gibi il merkezlerine düzenli olarak otobüs bulabilmek mümkündür. Kapadokya bölgesine havayolu ile ulaşmak için, Nevşehir’in 30 km dışında bulunan Nevşehir-Kapadokya Tuzköy Havalimanı ve Nevşehir’e 100 km uzaklıkta bulunan Kayseri Havalimanı kullanılmaktadır. Türk Hava Yolları’nın İstanbul Atatürk Havalimanı ve İzmir Havalimanı’ndan Kayseri’ye her gün düzenli uçuşları bulunmaktadır. Pegasus Havayolları ise İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Nevşehir’e yolcu taşımaya başlamıştır.

Kapadokya içinde ulaşım
Kapadokya bölgesi içinde ulaşım kolaydır. İl merkezleri arasındaki uzaklıklar fazla değildir. İl merkezleri içinde ise dolmuş, otobüs ya da taksi ile her yere gidebilmek mümkündür. Bölgeye gelen çoğu yabancı ise kiralık araç kullanarak ya da bölgede çok yaygın olan motosikletler veya ATV ile bölgeyi gezmektedir. Konuya biraz sportmence yaklaşanlar için bisiklet kiralamak da iyi bir seçenek oluşturmaktadır. Bölgedeki birçok merkezde bu tür araçları kiralayabileceğiniz firmalar bulunmaktadır.

İklim
Kapadokya bölgesinde yükseklik ortalama olarak 1100 metre civarındadır. Karasal iklimin tipik özelliklerini gösteren bölgede, yazlar sıcak ve kurak kışlar ise soğuk ve yağışlı geçmektedir. Kış mevsimi aralık ayı ortalarından mart ayı ortalarına kadar devam etmektedir. Yağışlar kış aylarında kar, baharda yağmur şeklindedir. Yaz ve sonbahar ayları genellikle yağışsızdır. Orman açısından fakir olan bölge bozkır bitkileri olarak tanımlayabileceğimiz bitki örtüsüne sahiptir. Bölgedeki hava durumunu öğrenebilmek için aşağıdaki adreslerden bilgi alabilirsiniz.
Meteoroloji Tel: +90 (312) 359 75 45
http://www.meteor.gov.tr

Haberleşme ve Internet
İl ve ilçe merkezlerindeki merkez PTT şubeleri haftanın 7 günü 24 saat hizmet vermektedir. Diğer PTT şubeleri ise çalışma saatleri içinde kullanılabilir. Bazı büyük PTT şubelerinde ve bölgede konaklayacağınız bütün tesislerde kablolu ya da kablosuz internet bağlantısı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra çok sayıda internet cafe özellikle yaz aylarında gece geç saatlere kadar açıktır. 

Hastane ve Eczane
Bölgedeki il merkezlerinde birçok ameliyatı gerçekleştirebilecek kapasitede büyük hastaneler bulunmaktadır. İlçe merkezlerinde ve köylerde ise her türlü sağlık sorununuzda başvurabileceğiniz hastane ve sağlık ocakları vardır. Bu kuruluşlar haftanın 7 günü 24 saat hizmet vermektedir. İlaç gereksinimlerinizi karşılayabilmek için gündüz çalışma saatlerinde açık olan, geceleri ise nöbetçi olan eczaneleri kullanabilirsiniz.

Not: Bu yazı “Kapadokya Yaşam ve Gezi Rehberi - 2010” kitabında yayınlanmıştır. Kitabın telif hakları ile korunmaktadır. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.
www.cappadociaexplorer.com

Nevşehir Hava Durumu
Seçimi Hatırla
İl Seç
İstatistik
Toplam : 93363325 ziyaretçi
Bugün : 22763 ziyaretçi
Dün : 61116 ziyaretçi
S. Yükleme Süresi : 0.2 sn

toplu mail


Copyright 2009 - Tüm hakları saklıdır. Sitemizdeki tüm fotoğraf, yazı, doküman ve düşünce ürünleri 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz. Aksine davrananlar hakkında avukatımız aracılığı ile hukuki takibat yapılacaktır.
 

cappadocia@cappadociaexplorer.com