English
Men
Kapadokya Rehberi
Peribacası Dergisi
Peribacası Kapadokya Yayınları
Kapadokya Firmaları
Kapadokya Fotoğrafları
Kapadokya Fotoğrafçıları
Kapadokya Haritaları
Kapadokya Karikatürleri
Kapadokya ve Sanat
Kapadokya Yazıları
Kapadokya Yayın Arşivi
Kapadokya Efemera Arşivi
Kapadokya Video-Film Arşivi
Sosyal Medya Adreslerimiz
Sivil Toplum Kuruluşları
Önemli Telefonlar ve Linkler
Site Güncellemeleri
Belge ve Fotoğraflarda Kapadokya
Firma Arama
Şehir
İlçe-Belde
Hizmet Alanı
Firma
Anket

Sanat ve müzik festivalleri Kapadokya'ya olan ilginin artmasını sağlıyor mu?
       
Evet.
Hayır.
Mail List
Yeni Kayıt
Şifremi Unuttum
    Belge ve Fotoğraflarda Kapadokya  Earl Percy - Kapadokya - 1899  

124 yıl öncesine, 1899 yazına gidiyoruz. İngiltere-Northumberland 7. Dükü Henry George Percy ile 8. Argyll Dükü George Campbell'in kızı Lady Edith'in en büyük oğlu olan Lord Percy'nin günümüz Türkiyesi ile orta doğuya yaptığı üçüncü gezideyiz. Daha önce 1895 ve 1897 yıllarında bu topraklara iki kez daha gelen Lord Percy (tam adıyla Henry Algernon George Percy, yayınlarında kullandığı adıyla Lord Warkworth ya da Earl Percy/1871-1909), bölgeye karşı hem politik hem de kişisel bir ilgi ve sevgi besliyordu.

Eton College, Christ Church ve Oxford'daki eğitiminin ardından, henüz 24 yaşındayken Güney Kensington'ı temsilen Parlamento'ya girdi. Muhafazakar bir politikacı olan ve dışişleri müsteşarlığı, Hindistan devlet müsteşarlığı gibi görevlerde bulunan Earl Percy, Türkiye ve orta doğuya yaptığı üç geziyi iki kitapta kaleme aldı. İlki, 1898 yılında Londra'da basılan "Notes from a Diary on Asiatic Turkey" idi. İkinci ve daha kapsamlı olan "Highlands of Asiatic Turkey" isimli kitabı yine Londra'da, 1901 yılında basıldı. Burada paylaşılan dört fotoğraf ile İngilizce sayfalar bu kitaptandır.

Earl Percy, "Türk arkadaşlarıma ve Türkiye'nin dostlarına" ithafıyla başlayan kitabında 1899 yazında İstanbul'da başlayan ve Ankara, Konya, Niğde, Nevşehir, Kayseri, Sivas, Erzurum, Amasya, Bayburt, Gümüşhane, Harput, Palu, Diyarbakır, Maraş, Kahta, Bitlis, Van, Akdamar Adası, Hakkari, Doğubeyazıt, Nemrut Dağı, Mardin, Musul, Bağdat'a kadar uzanan yaklaşık yedi aylık yolculuğunu anlatır.

Kitabın sayfalarında Nevşehir kalesi eteklerindeki taş evlerden, yemyeşil bahçelerden, Gülşehir'de gördükleri çeşit çeşit kuşlardan, Uçhisar'ın güvercinliklerinden, Göreme'nin volkanik kayalarından, Niğde ve Kayseri'deki tarihi yapılardan da bahseden Percy, yerel yöneticileri ve halkı, Hıristiyan ve Müslüman din adamlarını anlatır; yönetime dair küçük notlar düşer.

Earl Percy, henüz 38 yaşındayken, plörezi (zatülcenp) nedeniyle Paris'te yaşama veda eder.

Kapadokya | Cappadocia | Nevşehir | Gülşehir | Niğde | Kayseri | Earl Percy | Lord Percy

Highlands of Asiatic Turkey | 1899 | İngiliz Gezgin | İngiliz Politikacı

Nevşehir Hava Durumu
Seçimi Hatırla
İl Seç
İstatistik
Toplam : 90317530 ziyaretçi
Bugün : 45118 ziyaretçi
Dün : 59798 ziyaretçi
S. Yükleme Süresi : 0.18 sn

toplu mail


Copyright 2009 - Tüm hakları saklıdır. Sitemizdeki tüm fotoğraf, yazı, doküman ve düşünce ürünleri 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz. Aksine davrananlar hakkında avukatımız aracılığı ile hukuki takibat yapılacaktır.
 

cappadocia@cappadociaexplorer.com