English
Men
Kapadokya Rehberi
Peribacası Dergisi
Peribacası Kapadokya Yayınları
Kapadokya Firmaları
Kapadokya Fotoğrafları
Kapadokya Fotoğrafçıları
Kapadokya Haritaları
Kapadokya Karikatürleri
Kapadokya ve Sanat
Kapadokya Yazıları
Kapadokya Yayın Arşivi
Kapadokya Efemera Arşivi
Kapadokya Video-Film Arşivi
Sosyal Medya Adreslerimiz
Sivil Toplum Kuruluşları
Önemli Telefonlar ve Linkler
Site Güncellemeleri
Belge ve Fotoğraflarda Kapadokya
Firma Arama
Şehir
İlçe-Belde
Hizmet Alanı
Firma
Anket

Sanat ve müzik festivalleri Kapadokya'ya olan ilginin artmasını sağlıyor mu?
       
Evet.
Hayır.
Mail List
Yeni Kayıt
Şifremi Unuttum
    Kapadokya Rehberi  Aksaray  
Mokissos Antik Kenti / Mokissos Heritage
Aksaray

Yazan: Yavuz İşçen
Ocak 2010/Ankara

Aksaray, Helenistik dönemden önce ‘Garsaoura’ adı ile bilinmektedir. Garsaoura adının Hitit belgelerinde adı geçen ‘Kursaura’ kenti ile aynı yer olduğu düşünülmektedir. Daha sonraki yıllarda Aksaray, Perslerin bölgede egemen oldukları Kapadokya Krallığı döneminde, Kral Archelaos tarafından yeniden imar edildiği için ‘Archelais’ adıyla anılmıştır. Bizans döneminde bu isim ‘Taxara’ şeklinde söylenmiştir. Osmanlı Devleti döneminde Fatih Sultan Mehmet ve II. Beyazıt dönemlerinde bu isim ‘Aksara’, II. Beyazıt’tan sonra ise ‘Aksaray’ şekline dönüşmüştür. Aksaray merkezde Ulu Cami, Eğri Minareli Cami, Zinciriye Medresesi, Somuncubaba Türbesi, Kılıçarslan Türbesi gibi eserler görülebilir.

Aksaray Müzesi
1969 yılından itibaren Zinciriye Medresesi’nde ziyaretçilerini kabul eden müze 2006 yılından itibaren yeni binasına taşınmıştır.

Acemhöyük
Aksaray ilinin 13 km kadar batısında Yeşilova Köyü sınırları içinde bulunmaktadır. M.Ö. 3000’lerden itibaren yerleşime sahne olmuştur.

Aziz Mamas Mezarı ve Kilisesi
Aziz Mamas’ın mezarı ve adına yapılmış olan kilise, Aksaray merkeze bağlı eski adı Mamasun olan Gökçe Köyü içindedir.

Ağzıkara Han
Aksaray-Nevşehir yolunun 15. km’sinde bulunmaktadır. Anadolu Selçukluları döneminde 1231 tarihinde Alaaddin Keykubat tarafından yapımına başlanan han, 1239’da Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından tamamlanmıştır.

Üresin Han (Tepesidelik Han)
Aksaray-Nevşehir yolunun 21 kilometresinde bulunmaktadır.

Alay Han
Aksaray-Nevşehir yolunun 35. km’sinde bulunmaktadır. Adını sonraki dönemlerde yakınında bulunan köyden almıştır.

Sultanhanı
Sultanhanı Beldesi’nde yer almaktadır. Beldeye ulaşabilmek için Aksaray-Konya yolu takip edilmelidir. Bu yolun 42. km’sinde Sultanhanı’na ulaşılır.
Helvadere
Mokisos Antik Kenti
Roma ve Bizans dönemine ait önemli bir yerleşim yeri olduğunu bildiğimiz Mokisos, Helvadere’nin 1 km kadar güneyinde bulunmaktadır. Daha çok Erken Bizans döneminden kalma çeşitli yapı kalıntılarının görülebileceği kent geniş bir alana yayılmış durumdadır. Mokisos’da bugün büyük taşlarla yapılmış duvarlar ve iki kilise kalıntısı dikkat çekicidir. Bunlardan biri Kemerli Kilise diğeri ise Kara Kilise’dir.

Süt Kilise
Helvadere Beldesi’nin 1 km kadar güneybatısında kalmaktadır. Hasan Dağı tırmanışlarında kamp yeri olarak kullanılan alanın yanındadır.

Yardıbaş Kilise
Helvadere Beldesi’nin 2 km kadar güneybatısında Karbeyaz otelin yakınındadır.

Bozboyun Kilise
Helvadere Beldesi’nin 3 km kadar güneybatısındadır.

Tepe Kilisesi
Helvadere’nin 3 km kadar güneybatısındadır.

Karahan
Helvadere Beldesi’nin 2.5 km güney batısında bulunan bir Selçuklu hanıdır. Ashab-ı Kehf Hanı da denmektedir.

Kale Kilisesi
Yenipınar Köyü yakınındadır.

Sarıgöl Kilisesi
Yenipınar Köyü’nün 3 km kadar kuzeydoğusunda Sarıgöl’ün bitişiğindedir.

Anatepesi Kilisesi
Karkın-Aksaray yolu üzerindeki Karaören’in 3 km kadar güneyindedir. Burada kiliseden çevrilmiş bir cami bulunmaktadır. 

Çanlı Kilise
Karkın-Aksaray yolu üzerinde Akhisar Köyü’nün 7 km kuzeydoğusunda bulunmaktadır. 11. yy yapısı olan kilise, kesme taşlardan inşa edilmiştir.

Hasan Dağı
Dağın yerini tarif etmeye gerek yok. O’nu Aksaray’da her yerden görebilirsiniz. Volkanik bir dağ olan Hasan Dağı 3268 m yüksekliktedir.

Eskil
Tuz Gölü Kuş Gözlem Alanı
Türkiye’nin ikinci büyük gölüdür. Tuz Gölü kuş gözlem bölgesine Eşmekaya Sazlığı yolundan Eskil beldesine doğru devam edilerek gidilmektedir. Gözlem bölgesi Eskil’in 10 km kadar kuzeybatısındadır.

Eşmekaya
Eşmekaya Sazlığı kuş gözlem alanı
Eskil İlçesi’ne bağlı Eşmekaya beldesi sınırları içinde bulunmaktadır.

Gülağaç
Aşıklı Höyük
Aksaray’ın Gülağaç ilçesi Kızılkaya Köyü yakınlarındadır. Melendiz Çayı’nın kenarında yer alan höyükte İstanbul Üniversitesi Prehistor¬ya bölümünden Prof. Dr. Ufuk Esin başkanlığında kazı ve araştırma çalışmaları sürdürülmektedir. Yürütülen çalışmalar sırasında Neolitik yaşama ilişkin önemli bir yerleşim merkezi ortaya çıkartılmıştır.

Musular Höyüğü
Aksaray’da, Aşıklı Höyük ile aynı bölgede, Kızılkaya Köyü’nün 1 km kadar güneyinde yer almaktadır. Çanak çömleksiz ve çanak çömlekli Neolitik dönem olmak üzere iki yerleşim evresine sahiptir.

Güvercinkayası Höyüğü
Aksaray’ın Gülağaç ilçesine bağlı Çatalsu/Apsarı Köyü'nün yaklaşık 1 km batısında, Mamasun Baraj Gölü taşkın alanı kıyısında bulunmaktadır. Kalkolitik döneme tarihlenen bir yerleşim yeridir.

Bekar Sultan Türbesi
İlçenin 2 km kadar doğusunda, Bekarlar Köyü ile ilçe merkezi arasında yer almaktadır. Sekiz yüzlü olan türbe dört köşe bir temel üzerine oturtulmuştur.

Güzelyurt
Güzelyurt’un Roma ve Bizans dönemlerinde adının Karballa olduğu biliniyor. Rumların sonradan Kalvari şeklinde kullandıkları bu isim, Türkler tarafından bu addan türetilerek uzun yıllar Gelveri olarak kullanılmış. Cumhuriyet sonrası 1931 yılında bucak merkezi haline getirilen köyün adı 1965 yılından sonra Güzelyurt olarak Türkçeleştirilmiş. Güzelyurt 1989 yılında ilçe merkezi haline getirilmiş.

Güzelyurt Evleri
Rumlar, Güzelyurt’da gerçekten çok güzel evler yapmışlar. Güzelyurt’un eski evlerini görebilmek için sokak aralarını şöyle bir dolaşmak yeterli olur.

Karballa Otel binası
Güzelyurt’a 1856’da Rumlar tarafından dini amaçlı eğitim vermek amacıyla bir de okul yapılmıştı. Bina, 1986 yılında restore edildikten sonra bugün Karballa Otel olarak hizmet veriyor.

Cami Kilise (Gregorius Teologos)
Bizans İmparatoru Teodosius tarafından 385 yılında Güzelyurt’a bir kilise yaptırılmış ve kiliseye Gregorius Teologos’un adı verilmiştir. Bugün Güzelyurt Aşağı Mahalle’de yer alan ve genellikle ‘Cami Kilise’ adı ile bilinen kilise burasıdır.

Sivişli Kilise (Aziz Anargirios)
Cami Kilise’nin hemen karşı tarafındaki kayalık küçük bir tepe üzerindedir. Büyük bir kısmı kayaya oyulmuş olan kilisenin bir kısmı da kesme taşlarla örülmüştür.

Koç Kilisesi
Bir zamanlar Hacı Saadet Koç adlı kişi bu kiliseyi depo olarak kullanıldığından kilise bu isimle anılmaktadır.

Cafarlar Kilisesi
Koç Kilisesi ile aynı kaya bloğu üzerinde 150 m kadar ileride yer almaktadır. Güzelyurt kiliseleri içinde freskleri en iyi durumda bulunan kilise burasıdır.

Manastırlar Vadisi ve kiliseleri
İlçe merkezinin 2 km kadar güneybatısından başlayan Manastırlar Vadisi yaklaşık  4 km uzunluğundadır. İçinde bugün görülebilen sekiz kilisenin yer aldığı vadi, aynı Ihlara Vadisi gibi dik kayalıklarla çevrili bir kanyon görünümündedir.
Kalburlu Kilise (Aziz Epthemios Kilisesi): Manastırlar Vadisi’nin kuzey tarafında bulunmaktadır. Eski kaynaklarda 690 yılında Aziz Simeon tarafından yaptırıldığı belirtilen kilisenin adı ‘Aziz Epthemios’ olarak geçmektedir.
Kömürlü Kilise: Manastırlar Vadisi’nin güney tarafında yer alan tek kilise Kömürlü Kilise’dir.

Gaziemir Yeraltı Şehri
Güzelyurt ilçesine bağlı olan Gaziemir Köyü, Güzelyurt’a 18 km uzaklıktadır. Yeraltı şehri içinde, iki kilise, bir şarap yapım atölyesi ve bol miktarda şarap küplerine rastlanmıştır. Bu kalıntıların yanı sıra, erzak depoları, hayvan barınakları, tandır ocakları, hamam ve çeşitli yaşama alanları görülebilmektedir.

Kızıl Kilise
Kapadokya bölgesinde taştan yapılmış kiliseler içinde en dikkat çekici olanlarından birisidir. Çiftlik-Niğde yolu üzerinde, ilçe merkezine 6 km uzaklıktaki Sivrihisar Köyü’nde bulunmaktadır.

Analipsis Kilisesi (Yüksek Kilise)
Analipsis Höyüğü üzerinde kurulu olan 19. yy’da yapılmış bir Rum kilisesidir. Kilisenin batı giriş kapısının kemer taşları üzerinde her bir taşa bir rakam gelecek şekilde 1894 tarihi yazılıdır.

Ihlara
Güzelyurt ilçesine bağlı olan Ihlara beldesi, Melendiz Çayı’nın kenarına kurulmuş şirin bir yurt köşemiz. Ihlara Vadisi’ne hakim konumda vadinin girişinde yer alan Ihlara beldesinin adı bir dönem değiştirilerek Yeşilyurt olarak kullanılmış.

Ihlara Vadisi (Peristrema)
Ihlara Vadisi, kendisini ilk kez görenleri derinden etkilemeyi ve hayret duygusu uyandırmayı gerçekten çok iyi başarıyor. Yüksekliği yer yer 100 m’yi bulan dik kaya duvarlarının çevrelediği vadinin uzunluğu yaklaşık 14 km. Vadi içinde Melendiz Çayı’nın her iki yakasında adeta gizlenmiş şekilde yer alan 100 kadar kilise bulunuyor. Bugün 12 tanesi ziyarete uygun olan Ihlara Vadisi kiliselerini iki etap halinde gezmek kanımızca en uygun olanı.
Sümbüllü Kilise: Bir manastır kilise şeklinde iki katlı olarak yapılmıştır.
Ağaçaltı Kilisesi: Danyal Peygamber’i aslanlar arasında gösteren oldukça tahrip edilmiş freske dayanarak Daniel Kilisesi ya da kilise içindeki bir yazıta dayanarak Pantanassa’ya ithaf edildiği düşünüldüğü için Pantanassa Kilisesi adı ile bilinmektedir.
Pürenli Seki Kilisesi: Kilise kayaya oyulmuş dört salondan oluşmaktadır.
Kokar Kilise: Tek katlıdır ve kayanın içine uzunlamasına oyulmuştur.
Yılanlı Kilise: Yunan haçı planlı olarak kaya içine oyulmuş bulunan kilisenin asıl girişi yıkılmıştır.
Karanlık Kale Kilisesi: Bir manastır kilise olarak kaya içine oyulmuştur. İçinde fresk bulunmayan kilisenin 9-10. yy veya 11. yy ortalarında yapıldığı tahmin edilmektedir.
Eğritaş Kilisesi: Eğritaş Kilisesi’nin İkonoklast (726-843) öncesi yapılmış olduğu ve vadinin erken tarihli ve büyük kiliselerinden biri olduğu düşünülmektedir.

Belisırma
Güzelyurt İlçesi’ne bağlı küçük bir köy olan Belisırma, tam olarak Ihlara Vadisi’nin ortasında yer alıyor. Tipik bir Anadolu köyü görmek isteyenler için bulunmaz bir fırsat. Köy çevresinde kısa yürüyüşlerle görebileceğiniz 5 önemli kilise yer alıyor.
Direkli Kilise: Melendiz Çayı’nın batı kenarında yer almaktadır. Belisırma Köyü’ne batıdan inen yolun sağ tarafında yol kenarında bulunur.
Bahattin Samanlığı Kilisesi: Melendiz Çayının batı kenarında yer almaktadır. Direkli Kilise’den Ihlara yönüne doğru vadi takip edildiğinde 50 m kadar ileride bulunur.
Kırk Dam Altı Kilisesi (Aziz Georgios Kilisesi): Melendiz Çayı’nın batı kenarında yer alan diğer bir kilise de Kırk Dam Altı Kilisesi’dir. Bahattin Samanlığı Kilisesi’nden Ihlara Beldesi yönüne doğru vadi takip edilerek 10 dakika kadar yürünürse kiliseye ulaşılabilir.
Ala Kilise: Melendiz Çayı’nın doğu kenarında yer alan kiliselerdendir. Belisırma Köyü’nün kuzey tarafında hemen köy yerleşimi içinde bulunan kilise, Güzelyurt’a giden yol üzerinde sağ tarafta yer almaktadır.
Karagedik Kilisesi (Aziz Ermolaos Kilisesi): Melendiz Çayı’nın doğu tarafında yer almaktadır. Belisırma Köyü’nde eskiden yaşayan Rumlar bu kiliseyi “Saint Ermolaos” olarak adlandırıyorlardı.

Yaprakhisar
Ihlara Vadisi’nin bitim noktasında bulunan Yaprakhisar Köyü, Güzelyurt ilçesine bağlı küçük bir köy. Yaprakhisar Köyü’nde köyün karşısında bulunan vadinin doğu yakasında iki kilise bulunmaktadır. Bunlar köyden vadiye giden yol üzerinde bulunan köprünün sağındaki Davullu Güvercinliği Kilisesi ve köprünün solunda yer alan Koyunağılı Kilisesi’dir.

Ziga Kaplıcaları
Yaprakhisar Köyü’nde bulunan Ziga kaplıcaları Aksaray’a 30, Güzelyurt’a 18 km uzaklıktadır.

Selime
Ihlara Vadisi’nin bitiminde, Melendiz Çayı ile onun hemen arkasındaki kayalık kütle arasına yerleşmiş olan Selime beldesi, Güzelyurt ilçesine bağlı. Bu sevimli belde, bölgeye gelen turların uğrak noktalarından önemli birini oluşturuyor.

Selime Katedrali
Selime beldesi içinde bulunan yüksekçe kaya kütlesi, burada yaşamış çeşitli uygarlıklar tarafından oyularak kale, sığınak, ibadet ve mezar yeri olarak kullanılmıştır.

Kaya Manastırı Kilisesi
Kilise iki sıra halinde dizilmiş görkemli sütunları ve bu sütunlar üzerine oturtulmuş kemerleri ile dikkati çeker.

Selime Sultan Türbesi
Ali Paşa Türbesi adıyla da bilinen türbe, Selime beldesi kabristanı içinde bulunmaktadır.

Taşpınar halıları
Aksaray’ın 20 km kadar güneyinde bulunan Taşpınar, el dokuması halıları ile ünlüdür. Atkı ve çözgülerinin yün olması ve kök boya ile yapılmaları bu halılara olan ilgiyi artırmıştır.

Not: Bu yazı “Kapadokya Yaşam ve Gezi Rehberi - 2010” kitabından özetlenerek yayınlanmıştır. Kitabın telif hakları ile korunmaktadır. Hiçbir şekilde kopyalanamaz. www.cappadociaexplorer.com

Nevşehir Hava Durumu
Seçimi Hatırla
İl Seç
İstatistik
Toplam : 93365711 ziyaretçi
Bugün : 25149 ziyaretçi
Dün : 61116 ziyaretçi
S. Yükleme Süresi : 0.23 sn

toplu mail


Copyright 2009 - Tüm hakları saklıdır. Sitemizdeki tüm fotoğraf, yazı, doküman ve düşünce ürünleri 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz. Aksine davrananlar hakkında avukatımız aracılığı ile hukuki takibat yapılacaktır.
 

cappadocia@cappadociaexplorer.com