English
Men
Kapadokya Rehberi
Peribacası Dergisi
Peribacası Kapadokya Yayınları
Kapadokya Firmaları
Kapadokya Fotoğrafları
Kapadokya Fotoğrafçıları
Kapadokya Haritaları
Kapadokya Karikatürleri
Kapadokya ve Sanat
Kapadokya Yazıları
Kapadokya Yayın Arşivi
Kapadokya Efemera Arşivi
Kapadokya Video-Film Arşivi
Sosyal Medya Adreslerimiz
Sivil Toplum Kuruluşları
Önemli Telefonlar ve Linkler
Site Güncellemeleri
Belge ve Fotoğraflarda Kapadokya
Firma Arama
Şehir
İlçe-Belde
Hizmet Alanı
Firma
Anket

Sanat ve müzik festivalleri Kapadokya'ya olan ilginin artmasını sağlıyor mu?
       
Evet.
Hayır.
Mail List
Yeni Kayıt
Şifremi Unuttum
    Kapadokya Rehberi  Kayseri  
Örenşehir Mozaikleri - İncesu - Kayseri
Kayseri

Yazan: Yavuz İşçen
Ocak 2010/Ankara

Kaisareia ‘Sezar yurdu’ anlamına gelmektedir. Roma döneminde Kayseri, Kapadokya ilinin merkezi konumundadır. 7. yy’da Araplar bölgeyi ele geçirdiklerinde ‘Kaisareia’ adını ‘Kayseri’ olarak söylemeye başlamışlardır. Kentin adı o günden bugüne Kayseri olarak gelmiştir.

Kayseri ağırlıklı olarak Türk-İslam eserleri ile dikkati çekmektedir. Kapadokya bölgesinde rastladığımız kaya içine yapılmış kiliseleri Kayseri’de Yeşilhisar İlçesi’nde Soğanlı ve Erdemli vadilerinde görmekteyiz.

Kayseri şehir merkezinde görülebilecek eserler arasında, Kayseri Kalesi, Ulu Cami (Cami Kebir), Güllük Camisi, Hunat Hatun Camisi, Hacı Kılıç Camisi, Kurşunlu Camisi,  Şifahiye-Gıyasiye Medreseleri, Seraceddin Medresesi, Sahabiye Medresesi, Hatuniye Medresesi, Çifte Kümbet, Döner Kümbet, Avgunlu Medrese, Sırçalı Kümbet, Ali Cafer Kümbeti, Kutluğ Hatun Kümbeti, Seyyid Burhanettin Türbesi, Emir Erdoğmuş Türbesi, Vezir Han ve Pamuk Han, Güpgüpoğlu Konağı, Raşit Ağa Konağı, Surp Kirkor Lusovoriç Kilisesi ve Roma Mezarı sayılabilir.

Kayseri Müzesi
1930 yılında Hunat Hatun Medresesi’nde kurulan Kayseri Arkeoloji Müzesi, 1969 yılından sonra yeni yapılan binasına taşınmıştır.

Bünyan
Karatayhanı
Selçuklu vezirlerinden Celaleddin Karatay tarafından 1240’da yapılmıştır.

Sultanhanı
Selçuklu sultanı I. Alaaddin Keykubat zamanında 1232-1236 yılları arasında yapılmıştır. Sivas yolu üzerindeki Tuzluhisar Köyü yakınında, şehir merkezine 47 km uzaklıktadır.

Develi
Fıraktin Hitit Kaya Anıtı
Kayseri Develi ilçesinin güneydoğusunda eski adı Fıraktin olan Gümüşören Köyü ile bu köyün kuzeydoğusunda kalan Kazlıgömedi Köyü arasında bulunmaktadır. Hitit İmparatorluk dönemine (M.Ö. 1400-1200) aittir.

İmamkulu Hitit Kaya Anıtı
Kayseri Develi İlçesine bağlı Bakırdağı beldesinin doğusunda bulunan İmamkulu Köyü’nde, Şimşekkaya mevkiinde yer almaktadır. Anıtın Büyük Hitit Devleti döneminden kalma olduğu tahmin edilmektedir.

Ağzıgüzel Roma Mezarları
Develi’nin güneydoğusunda Ayşepınar Köyü’nde, Ağzıgüzel Kaya Tapınakları adı ile bilinen kayaya oyma mezar odaları bulunmaktadır.

Erkilet
Hızır İlyas Köşkü
Kocasinan ilçesine bağlı Erkilet beldesinde bulunmaktadır. Hıdrellez Köşkü adı ile de bilinen yapı Selçuklu eseri olup 1241’de inşa edilmiştir.

Erkilet Tümülüsü (Hızır İlyas Tümülüsü)
Kayseri’nin 12 km kuzeyinde yer alan Erkilet Beldesi’nde Hızır İlyas Tepesi’nde bulunmaktadır.

Felahiye
Kebiç Köyü Roma Mezarı
Büyük mermer blok taşlardan yapılmış olan mezar anıtı, Felahiye’nin 7 km ilerisinde bulunan Kebiç Köyü yakınındadır.

Hacılar
Kızıltepe Tümülüsü (Yılanlıdağ Tümülüsü)
Kayseri’nin güneybatısında Hacılar ilçesi sınırları içinde bulunan tümülüs tipi mezar, Yılanlıdağ üzerindedir.

Erciyes Dağı
Kayseri’ye 25 km uzaklıkta bulunan Erciyes Dağı, ülkemizin önemli kış sporları merkezlerinden biridir. Erciyes Dağı kayak merkezinde toplam 3 lift ve 3 pist bulunmaktadır. Yedi adet konaklama tesisinin yer aldığı merkezde ocak-şubat-mart aylarında kayak için ideal kar bulabilmek mümkündür.

İncesu
Karamustafapaşa Külliyesi
Osmanlı Devleti vezirlerinden 1683 yılında ölmüş olan Merzifonlu Karamustafa Paşa tarafından, Kayseri merkeze 32 km uzaklıktaki İncesu ilçesinde yaptırılmış bir külliyedir.

Melikgazi
Kültepe Höyüğü
Kayseri ilinin 20 km kadar kuzeydoğusundadır. Kayseri merkezden Sivas yolu takip edilerek ulaşılabilir. Ana yoldan 2 km kadar içeride bulunmaktadır. Höyüğün yüksekliği 20 m çapı ise 50 m kadardır. Geç Hitit şehir devletleri döneminde Tabal Krallığı’nın önemli bir merkezi olduğu anlaşılan höyükte, bugün de görülebilen iki saraya ve kuleli bir tapınağa ait kalıntılar dikkat çekicidir.

Kaniş Karumu
Asurlu tüccarların Anadolu’da kurmuş oldukları serbest bölgelerden en önemlisi Kapadokya sınırları içinde bulunuyordu. Bu merkez, Kayseri yakınlarında Kültepe höyüğünün yanı başında bulunan ‘Kaniş Karumu’ idi.

Gesi Bağları güvercinlikleri
Gesi Bağları, Kayseri’nin yaklaşık 18 km doğusunda bulunmaktadır. Kayseri-Sivas yolu takip edildiğinde, Kayseri çıkışından yaklaşık 12 km sonra sağdan ayrılan 6 km’lik yol ile Gesi’ye ulaşılır. Gesi Bağları’nın Ürgüp’e olan uzaklığı 75 km’dir. Kayseri’nin önemli mesire yerlerinden biri olan Gesi Beldesi, bağları, bahçeleri ve güvercinlikleri ile son yıllarda yoğun şekilde ilgi görmeye başlamıştır.

Pınarbaşı
Pınarbaşı Hitit Yazılı Kayası
Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesi yakınlarında bulunan yazıt, M.Ö. 1250 civarında hüküm sürdüğünü bildiğimiz Hitit kralı 4. Tudhalia döneminden kalmadır.

Melikgazi Türbesi
Pınarbaşı İlçesi’ne bağlı Pazarören yakınındaki Melikgazi Köyü’ndedir. Danişmendoğulları döneminden kalma türbe 1131 yılında ölen Melikgazi adına yaptırılmıştır.

Sarıoğlan
Tuzla Gölü
Sarıoğlan ilçesi sınırları içinde bulunmaktadır. Barındırdığı zengin biyolojik çeşitliliğin yanı sıra önemli kuş türlerimize ev sahipliği yapmaktadır.

Tomarza
Kömürcü Köyü Lahitleri
Kayseri’nin güneybatısında bulunan Tomarza ilçesinin merkeze uzaklığı 58 km’dir. Lahitler Tomarza’ya bağlı Kömürcü Köyü yakınındadır.

Yeşilhisar
Soğanlı Köyü
Eski adı Soandos olan Soğanlı Köyü, Kayseri’nin güneybatısında yer alan Yeşilhisar ilçe merkezine bağlı küçük bir köydür. Adını birbirinden güzel bez bebekleri ile dünyaya duyurmayı başarmış olan Soğanlı Köyü civarında 50 kadar kilise bulunmaktadır. Bu kiliselerden 9 tanesi bugün gezilmeye uygun durumdadır.

Tokalı Kilise
Soğanlı Köyü’ne (Açık Hava Müzesi’ne) gelmeden 2 km kadar önce yolun sağ tarafındadır. Kilise içinde İkonoklast (726-843) döneminden kalma bazı süslemeler bulunmaktadır. 

Soğanlı Vadisi Kiliseleri
Soğanlı Köyü’ne girildikten sonra biri kuzeye diğeri batıya uzanan iki büyük vadi vardır. Bunlardan başka bir de köy meydanının arka tarafında kalan bir vadi bulunmaktadır. İçlerinde birçok kilise bulunduran bu vadiler bugün Soğanlı Açık Hava Müzesi sınırları içine dahil edilmiştir. Kuzey yöndeki vadide, Karabaş Kilise, Yılanlı Kilise, Kubbeli Kilise ve Saklı Kilise görülebilir. Batı yönünde uzanan vadinin sonunda Tahtalı Kilise bulunmaktadır. Köy meydanının arkasındaki vadide ise Ballık Kilise, Geyikli Kilise ve Gök Kilise görülebilir.

Soğanlı Köyü Bez Bebekleri
Kapadokya’yı gezerken birçok yerde rastladığımız Soğanlı bez bebeklerinin ünü ülke dışına yayılmış durumda. 1970’li yıllardan itibaren turistlere satılmak amacıyla yoğun olarak üretilmeye başlayan bu bebekler, artık köy için bir sektör haline gelmiş.

Erdemli Vadisi
Yeşilhisar’ın 5 km kadar kuzeyinde Erdemli Köyü’nde bulunan vadiye Yeşilhisar-İncesu yolundan sola 3 km girilerek ulaşılmaktadır. Erdemli Vadisi’nde yer alan ve bir manastır kilisesi olduğu anlaşılan Saray Kilisesi’ne ait freskler büyük oranda tahrip olmuş durumdadır. Vadinin güneydoğusunda, cephe düzenlemesi ile dikkati çeken bu kilise 12. yy’a tarihlenmektedir. Erdemli’de vadinin doğusunda yer alan Bezirhane Manastırı da yine 12.yy’a tarihlenen başka bir yapı kompleksi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sultan Sazlığı
Yeşilhisar’a 18 km kadar güneydoğusunda bulunmaktadır. Barındırdığı 250’den fazla kuş türü ile Türkiye’nin en büyük kuş gözlem alanlarındandır. Ancak 2000’den bu yana uygulanan yanlış sulama projeleri sonucu kuruyup yok olma noktasına gelmiştir.

Yahyalı
Kapuzbaşı Şelaleleri
Yahyalı’ya yaklaşık 60 km mesafede bulunan Kapuzbaşı Şelaleleri bugün oldukça turistik bir mekan haline gelmiş durumdadır. Şelalelerin bulunduğu alan 1995 yılında milli park olarak ilan edilmiştir. Kapuzbaşı Şelaleleri kabaca iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde vadinin yamacı üzerine dizilmiş, kayalardan fışkırarak akan dört şelale yer almaktadır. Şelaleler, yaklaşık 30-40 m yükseklikten aşağıdaki Aksu Deresi üzerine dökülmektedir.

Zamantı’da Rafting
Zamantı ırmağı ülkemizin rafting parkurları arasında yer almaktadır. Parkura ulaşabilmek için, Yahyalı ilçesinden Kapuzbaşı Şelaleleri’ne giden yolu takip ederek araba ile yaklaşık 30 dakika ilerlemek gerekmektedir. Parkurun uzunluğu 13 km’dir ve zorluk derecesi 3 olarak belirlenmiştir. Deneyimli ekipler için uygundur.

Yahyalı Mağaraları
1398 m derinliği ile şu anda ülkemizin 2. en derin mağarası olan Kuzgun Düdeni ve 643 m derinliği ile sıralamada 6. durumda bulunan Subatağı Düdeni, Yahyalı ilçesindedir. Bu mağaralar profesyonel mağaracı ekiplerin girişine uygundur.  

Not: Bu yazı “Kapadokya Yaşam ve Gezi Rehberi - 2010” kitabından özetlenerek yayınlanmıştır. Kitabın telif hakları ile korunmaktadır. Hiçbir şekilde kopyalanamaz.
www.cappadociaexplorer.com

Nevşehir Hava Durumu
Seçimi Hatırla
İl Seç
İstatistik
Toplam : 93363304 ziyaretçi
Bugün : 22742 ziyaretçi
Dün : 61116 ziyaretçi
S. Yükleme Süresi : 0.18 sn

toplu mail


Copyright 2009 - Tüm hakları saklıdır. Sitemizdeki tüm fotoğraf, yazı, doküman ve düşünce ürünleri 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz. Aksine davrananlar hakkında avukatımız aracılığı ile hukuki takibat yapılacaktır.
 

cappadocia@cappadociaexplorer.com