English
Men
Kapadokya Rehberi
Peribacası Dergisi
Peribacası Kapadokya Yayınları
Kapadokya Firmaları
Kapadokya Fotoğrafları
Kapadokya Fotoğrafçıları
Kapadokya Haritaları
Kapadokya Karikatürleri
Kapadokya ve Sanat
Kapadokya Yazıları
Kapadokya Yayın Arşivi
Kapadokya Efemera Arşivi
Kapadokya Video-Film Arşivi
Sosyal Medya Adreslerimiz
Sivil Toplum Kuruluşları
Önemli Telefonlar ve Linkler
Site Güncellemeleri
Belge ve Fotoğraflarda Kapadokya
Firma Arama
Şehir
İlçe-Belde
Hizmet Alanı
Firma
Anket

Sanat ve müzik festivalleri Kapadokya'ya olan ilginin artmasını sağlıyor mu?
       
Evet.
Hayır.
Mail List
Yeni Kayıt
Şifremi Unuttum

Kapadokya, Klasik Keyifler Müzik Festivali’ne 5. kez ev sahipliği yapacak

Kapadokya, Klasik Keyifler Müzik Festivali’ne 5. kez ev sahipliği yapacak Klasik Keyifler Müzik Festivali, bu yaz 27 Temmuz - 11 Ağustos tarihleri arasında, sadece arkeolojik keşif ve doğa gezileri için değil, ilham veren müzik etkinlikleri için de olağanüstü bir mekan olan Kapadokya'da 5. yılını kutluyor. İstanbul’daki dernek merkezinde seminerlerle başlayacak olan festival 30 Temmuz’dan sonra Kapadokya’nın eşşiz mekanlarında devam edecek. Festival bu yıl, Borusan Quartet, Harrie Starreveld, Joel Bons, Ellen Jewett, Jerfi Aji, Kıvanç Tire, Indira Rahmatulla, Javier Lopez Calvo, Marta Gulyas, Calvin Wiersma, Birsen Ulucan, Özcan Ulucan, Çağdaş Özkan, Ayşen Ulucan, Kiya Tabassian, Cem Önertürk, Cellistanbul, KK Festival Orkestrası ve  Orhun Orhon yönetimindeki Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası’nı müzikseverlerle buluşturacak.

 

Festival, kendini oda müziği tutkusunu yaymaya adayan Klasik Keyifler Müzik Derneği (KK) tarafından organize ediliyor. Festival, Mustafapaşa'da (eski adıyla Sinasos), eski bir Osmanlı medresesini de içeren Kapadokya Meslek Yüksekokulu'nda (KMYO) gerçekleştirdikleri yaz akademisi, 7'den 70'e tüm Klasik Keyifler müzisyenlerine mağaralar, eski kiliseler, manastırlar ve barlar gibi değişik mekanlarda müzik yapma fırsatı veriyor.

Klasik Keyifler Müzik Festivali, Argeus Tourism & Travel, Argos in Cappadocia, Gallery Cappadocia, Chamber Music Exchange (CME), Dutch Performing Arts, İTÜ Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmaları Merkezi (MİAM), Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası ve Andante Dergisi tarafından destekleniyor.

 

Konserler, atölyeler, sohbetler, seminerler...

Festivalin en büyük sponsorlarından biri olan Argos in Cappadocia, Uçhisar'da bulunan ve Bizans döneminden kalan Bezirhane'de samimi oda müziği konserlerine ev sahipliği yapıyor. Bu yaz Argos in Cappadocia’da, Borusan Quartet, Ulucan Kardeşler, Ellen Jewett, Jerfi Aji gibi Türkiye'nin en sevilen müzisyenleri dinleyicileriyle buluşacak. Ayrıca Budapeşte Liszt Akademisi'nde Oda Müziği Profesörü olan Marta Gulyas ve Manhattan Quartet üyelerinden Amerikalı kemancı Calvin Wiersma gibi tanınmış sanatçı ve pedagoglar da bu sezon festivale katılacak. Dünyaca kabul gören çok başarılı sanatçılar ve yetenekli öğrencilerin birlikte çalıştığı bu benzersiz atmosfer aynı zamanda spontane performanslara da ev sahipliği yapacak.

'Besteciler Kazanı' atölyesiyle kendini besteciler ve icracılar arasındaki bağı güçlendirmeye adamış olan KK, Hollanda Sahne Sanatları Derneği'nden aldığı destekle, Amsterdam Nieuw Ensemble'ın başında bulunan Joel Bons'u bestecilik seminerleri için ağırlayacak. Çağdaş flüt repertuarının önde gelen uzmanlarından biri olan Hollandalı flütçü Harrie Starreveld ise bu atölyede Bons'a eşlik edecek. Müzikseverler bunun yanı sıra, Cellistanbul'un keyifli dinletisini, Türkiye'deki çeşitli konservatuarlardan gelen viyolonsel öğrencilerinden oluşan çello orkestrası ve Kapadokya’da gerçekleştirilecek “Herkes İçin Müzik Projesi” katılımcıları ile birlikte dinleme fırsatı bulacaklar. Müzik dünyasında kendilerine isim yapmaya başlamış olan Kıvanç Tire, Indira Rahmatulla, Çağdaş Özkan, Cem Önertürk ve Ayşen Ulucan gibi genç müzisyenler de festivalde sahne alacak. Finalde ise Kavaklıdere MÜZGENDER Derneği'nin desteğiyle Ankara Gençlik Orkestrası KK sanatçılarına katılacak. 

 

5. Klasik Keyifler Müzik Festivali Programı

 

27-28 Temmuz - İstanbul KK Dernek Merkezi

Besteciler Kazanı

Atlas Ensemble’dan Joel BonsHarrie Starreveld ve Kiya Tabassian; ve Onur Türkmen

 

30 Temmuz - 02 Ağustos - Kapadokya

Besteciler Kazanı

İstanbul’da başlayan etkinlik, yaylı dörtlü, piyano ve flüt için yeni eserlerin performansı ve kaydı ile Kapadokya’da son bulacak.

 

02 Ağustos; 18:00 - KYMO İç Avlu (Mustafapaşa)
Besteciler Kazanı’ndan
Harrie Starreveld, Calvin Wiersma ve KK katılanları

Konser sonrası Mustafapaşa’daki Elleni Upper Kat’ta Joel Bons ve Onur Türkmen ile Amsterdam’dan Atlas Ensemble üzerine sohbet ve “Neden Atlas” filminin gösterimi

03 A
ğustos; 21:30 - Zelve Vadisi (Avanos)
Açılı
ş Konseri
KK Katılımcıları ve Kayseri Modern Sanat Akademisi - MOSA’dan misafirler


04 A
ğustos; 14:30 - KMYO İç Avlu (Mustafapaşa)
Sıcak Çikolata - Birsen Ulucan  piyano sınıfı konseri
Konser sonrası Birsen Ulucan, Ellen Jewett, Özcan Ulucan ve Kayseri MOSA yöneticileriyle “Çocuğunuz neden ve nasıl müzik öğrenmeli?” konulu sohbet ve tartışma


04 A
ğustos; 18:00 - KMYO İç Avlu (Mustafapaşa)
Calvin Wiersma’dan solo ve oda müziği

05 A
ğustos; 21:30 Argos in Cappadocia / Bezirhane (Uçhisar)
Goethe'yi Yansıtmak
Ellen Jewett ve Kıvanç Tire; keman

Jerfi Aji; piyano

Javier Lopez Carlo; viyola

Indira Rahmetullah; çello

06 A
ğustos; 14:30 KMYO İç Avlu (Mustafapaşa)
Marta Gulyas piyano sınıfı konseri

06 A
ğustos; 21:30  Argos in Cappadocia / Bezirhane (Uçhisar)
7 Besteci, 7 Ülke
Borusan Quartet

Konser sonrası aynı mekanda Serhan Bali (Andante Dergisi Genel Yayın Yönetmeni) ile müzik, program ve müzisyenler üzerine sohbet

07 A
ğustos; 21:30 Argos in Cappadocia / Bezirhane (Uçhisar)
Macar Rapsodisi
Marta Gulyas ve Birsen Ulucan; piyano

Özcan Ulucan; keman
Konser sonrası aynı mekanda Orhon Orhun (Ankara Gençlik Orkestrası Şefi) ile müzik, program ve müzisyenler üzerine sohbet


08 A
ğustos; 20:30 Şıra Hotel (Uçhisar)
Erhan Karasemen (ODTÜ profesörü ve Cumhuriyet gazetesi köşe yazarı) ile Stravinsky Bahar Ayini ve Picasso üzerine sohbet

 

08 Ağustos; 21:30 Argos in Cappadocia / Bezirhane (Uçhisar)

Bahar Ayini ile 100 yıl
Jerfi Aji ve Ça
ğdas Özkan; piyano
Ay
şen Ulucan; keman

Cem Önertürk; flüt

09 A
ğustos; 21:30 Saklı Vadi (Mustafapaşa)
Çello Cenneti  
Cellistanbul, KK Katılımcıları ve “Kapadokya’nın Evlatları” (Herkes İçin Müzik Projesi katılımcıları)

10 A
ğustos; 21:30  Zelve Vadisi (Avanos)
KK
Şenlik
KK Festival Orkestrası ve  Orhun Orhon yönetiminde Ankara Gençlik Orkestrası 


11 A
ğustos; 14:30 KMYO İç Avlu (Mustafapaşa)
Kapanış Konseri

KK Katılımcıları

 

KK Atölyeleri


Besteciler Kazanı / 27 Temmuz-02 Ağustos

Besteciler Kazanı Joel Bons, Harrie Starreveld, Kiya Tabassian ve Onur Türkmen ile İstanbul’da 27 Temmuz’da başlayacak. Etkinlik, 30 Temmuz’da Kapadokya’da taşınacak ve yaylı dörtlü, piyano ve flüt için yeni eserlerin Joel Bons tarafından incelenerek değerlendirilmesi, Harrie Starreveld ve Calvin Wiersma tarafından hazırlanması, performansı ve kaydı Kapadokya’da gerçekleştirilecek.

 

Çellistanbul Çello Atölye / 05-10 Ağustos
Ça
ğ Erçağ, Melih Kara, Ozan Tunca ve Murat Berk tarafından yürütülecek atölyede üç solo ders ve Çello Kuvartet çalışmaları olacak. Her ders farklı bir Çellistanbul üyesi ile yapılacak.
Atölye sırasında seçilen ö
ğrenciler Çellistanbul ile bir konserde beraber çalacaklar. 

Calvin Wiersma ile Keman, Viyola ve Oda Müziği Ustalık Sınıfları (30 Temmuz-04 Ağustos)
Halen State University of New York (SUNY), Conservatory of Music at Purchase College’de keman ve oda müziği dalında öğretim üyesi olan ve aynı zamanda tanınmış bir çağdaş müzik sanatçısı Calvin Wiersma tarafından verilecek dersler Mustafapaşa’daki KMYO’da gerçekleştirilecek.

 

Marta Gulyas Piyano Sınıfı (02 - 05 Ağustos)

Halen Macaristan - Ferenc Liszt Akademi'de Oda Müziği Bölüm Başkanı ve Madrid Uluslararası Oda Müziği Enstitüsü’nde Piyanolu Oda Müziği profesörü olan Marta Gulyas’ın kursuna solo piyanist veya oda müziği grubu olarak katılmak mümkün olabilecek.

 

Birsen Ulucan Piyano Ustalık Sınıfı (02 - 06 Ağustos)

Konserlerinin yanı sıra birikimlerini paylaşma arzusuyla, yetenek sınavına tabi tutmadan 06-14 yaş arası çocuklarla bir piyano sınıfı oluşturan Birsen Ulucan, bu piyano sınıfıyla “Sıcak Çikolata” adında düzenli konserler veriyor. Sanatçı aynı zamanda öğrencilerini uluslararası yarışmalara hazırlayarak, dünya sahnelerine layık genç müzisyenler yetiştirmeyi amaçlıyor.

 

Özcan Ulucan Ustalık Sınıfı - Solo Keman ve Oda Müziği (01 - 08 Ağustos)

Solistlik ve oda müziği kariyerinin yanı sıra, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Konservaturı’nda ders veren Özcan Ulucan, Klasik Keyifler kurulduğu günden bu yana eğitmen ve icracı olarak çekirdek kadroda görev yapıyor.


Klasik Keyifler (KK)

KK temel olarak Türkiye’deki oda müziği dünyasını geliştirecek bir mekanizma oluşturmayı amaçlıyor. Bu amaçla, yeni konser mekanları, yeni ve farklı konser ve eğitim atölyesi formatları ile yeni seyirci kitleleri oluşturarak bunlar sayesinde genç sanatçılara hem eğitsel imkanlar hem de performans tecrübesi kazanacakları olanaklar yaratıyor. Bir altyapı oluşturarak ve geniş, güçlü bir ağ kurarak toplumun farklı katmanlarına müziğin dili ile ulaşabilmeyi hedefleyen KK, sanatçılar için bir sığınak, müzik öğrencileri ve genç profesyoneller için eğitici ve yaratıcı bir olanak ve dinleyiciler için de bir ilham kaynağı olmak için çalışıyor.

KK şimdiye kadar (5 senedir), 12 farklı ülkeden 84 sanatçı hocanın ve 8 farklı ülkeden 307 öğrencinin (yaklaşık yarısı burslu) katıldığı 20 eğitim atölyesini ve 13 farklı tarihi mekanda 95 konseri tamamlayarak toplam 8-9 bin seyirciye ulaşmış bulunuyor.

Atölyeleri de içeren ana festivali her sene temmuz-ağustos aylarında Kapadokya’da gerçekleştiren, İstanbul-Çengelköy’deki dernek merkezinde oda müziğinin ruhuna uygun, samimi konserler düzenleyen KK, ayrıca ‘Herkes İçin Müzik’, ‘Besteciler Kazanı’, ‘Müzikal Türkiye Turları’ gibi alt projeler de üretiyor.

Okunma Sayısı Okunma Sayısı: 56491 Eklenme Tarihi Tarih: 2013-07-15

Nevşehir Hava Durumu
Seçimi Hatırla
İl Seç
İstatistik
Toplam : 84454784 ziyaretçi
Bugün : 27174 ziyaretçi
Dün : 23495 ziyaretçi
S. Yükleme Süresi : 2.35 sn

toplu mail


Copyright 2009 - Tüm hakları saklıdır. Sitemizdeki tüm fotoğraf, yazı, doküman ve düşünce ürünleri 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz. Aksine davrananlar hakkında avukatımız aracılığı ile hukuki takibat yapılacaktır.
 

cappadocia@cappadociaexplorer.com