English
Men
Kapadokya Rehberi
Peribacası Dergisi
Peribacası Kapadokya Yayınları
Kapadokya Firmaları
Kapadokya Fotoğrafları
Kapadokya Fotoğrafçıları
Kapadokya Haritaları
Kapadokya Karikatürleri
Kapadokya ve Sanat
Kapadokya Yazıları
Kapadokya Yayın Arşivi
Kapadokya Efemera Arşivi
Kapadokya Video-Film Arşivi
Sosyal Medya Adreslerimiz
Sivil Toplum Kuruluşları
Önemli Telefonlar ve Linkler
Site Güncellemeleri
Belge ve Fotoğraflarda Kapadokya
Firma Arama
Şehir
İlçe-Belde
Hizmet Alanı
Firma
Anket

Sanat ve müzik festivalleri Kapadokya'ya olan ilginin artmasını sağlıyor mu?
       
Evet.
Hayır.
Mail List
Yeni Kayıt
Şifremi Unuttum

Klasik Keyifler Kapadokya 6. Uluslararası Müzik Festivali konser takvimi açıklandı

Klasik Keyifler Kapadokya 6. Uluslararası Müzik Festivali konser takvimi açıklandı

Klasik Keyifler (KK), tarihi mekanları müzikle doldurmak üzere 6. Uluslararası Müzik Festivali ile tekrar Kapadokya’ya dönüyor. 01-23 Ağustos 2015 tarihleri arasında 3 haftalık bir dönem boyunca, bölgenin misafirleri ve yerlileri her gün küçük toplulukların batı klasik müziği tarzlarından klasik Türk müziğine ve klasik caza varana kadar repertuarlarından oluşan müzik etkinliklerinin tadına varacak. Dinleyiciler, Mozart, Brahms ve Dvorak; Ellington, Tatum ve Miles dinleyebilecekleri gibi, Cemil Bey, Dede Efendi ve Kandemir de duyabilecek; aralarından daha maceraperest olanlar Stravinski, Bartok ve Enescu’dan yeni neslin yakın zamanda besteledikleri eserlere uzanan bir yelpaze dinleyebilecek.

Konserlerin ana mekanlarını, Avanos’ta yeraltı müzesi “Güray Seramik Müzesi”, Mustafapaşa’da Aya Nikola Manastırı, Eleni Kilisesi ve Kapadokya Meslek Yüksekokulu (KMYO) tarafından kullanılan Osmanlı medresesi gibi farklı mekanlar oluşturacak. Müzikseverler ayrıca bölgeyi  Casa do ZiyA (Göreme), Nevşehir Kültür Merkezi, Turist Otel Göreme, Uçhisar Kalesi, Fresco Konakları (Ürgüp), Kapadokya Kültür Müzesi (Ortahisar), Seten Restaurant (Göreme), Muti by Prokopia (Ürgüp), House Hotel (Ortahisar), Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi (Mustafapaşa), Babayan Sanat Galerisi (İbrahimpaşa köyü) ve Gamirasu Cave Hotel’de (Ayvalı) gerçekleşecek müzik aktivitelerine katılarak keşfedebilecek. Kimi sabahlar, Göreme Açık Hava Müzesi’nde ‘Barok Mağarası’ ve ‘Minimalist Mağarası’ diye adlandırılacak eski rahiplerin hücrelerinden müzik yankılanacak. 

KK Atölyelerine 12 ülkeden 100’ü aşkın genç müzisyen ve besteci katılacak

KMYO ayrıca, İngiltere, Macaristan, Afganistan, Kanada, Dubai, Belçika, İran, Avusturya, Japonya, Almanya, ABD ve Türkiye’den gelecek 100’den fazla genç müzisyen ve besteciye ev sahipliği yaparak KK’nın yaz müzik akademisinin genel merkezini oluşturacak. KK, müzik türlerinin en az hiyerarşik olanı, oda müziğine odaklanarak müzik endüstrisinin son derece rekabetçi doğasını aşmayı hedefliyor. Eğitim kadrosu aynı zamanda kendilerini öğretime de adamış heyecan verici uluslararası müzisyenlerden oluşuyor. 

Kısmen Ankara ABD Ankara Büyükelçiliği’nin cömert katkılarıyla ve ABD merkezli kar amacı gütmeyen Chamber Music Exchange’nin sponsorluğu ile gerçekleşen festivalde Amerika’dan gelecek olan sanatçıların aralarında yakın zamanda IDSO ile Ulvi Cemal Erkin’in keman konçertosunu kaydeden dünyaca ünlü New England Konservatuvar’ından kemancı James Buswell; Carpe Diem Quartet’in üyesi çellist Carol Ou; California Üniversitesi’nde öğretim görevlisi, Amerikan Sanat Akademisi ‘Arts and Letters Award in Music’ ödüllü besteci Kurt Rohde; Pallade Musica’nın üyesi ve barok müzik üzerine yaptığı çalışmalarla bilinen çellist Elinor Frey; müzik eğitimini 13 farklı ülkede kırsal kesimlere taşıyan ‘Cultures in Harmony’ organizasyonunun kurucusu kemancı William Harvey bulunuyor.

Festivale katılacaklar arasında ayrıca, Graz Konservatuvarı’ndan professor, bariton Ulf Bästlein; Macar kemancı ve Münih Devlet Operası’nın eski baş kemancısı Ildiko Moog; Konzerthaus Orchester Berlin’in solo viyolacısı Atilla Aldemir; ‘Rising Stars’ konser turnesi ile onurlandırılan Tetraktys Quartet üyesi viyolacı Ali Başeğmezler; ve yenilikçi Berlin Counterpoint’in kurucuları Sacha Rattle ve Zeynep Özsuca da var.

Türkiye’de yaşamını sürdüren ünlü sanatçıların arasında, kemancı solist Özcan Ulucan (Mimar Sinan Üniv.),  viyolacı Tuba Özkan (Mersin Üniv.), çellist Sinan Dizmen (Ankara Üniv.), flütist Cem Önertürk (Bilkent Üniv.), kemençeci Nermin Kaygusuz (İTÜ), bağlamacı Cenk Güray (Yıldırım Beyazıt Ünv.), piyanist Jerfi Aji, besteci Reuben de Lautour ve perküsyoncu Amy Salsgiver (İTÜ-MİAM), piyanist Çağdaş Özkan (Uludağ Üniv.), besteciler Onur Türkmen ve Tolga Yayalar (Bilkent Üniv.), şef Orhun Orhon (Başkent Üniv.) ve piyanist Birsen Ulucan bulunuyor.

KK festivalde çok nesilli bir müzik ortamı yaratarak genç müzisyenlere destek vermeye devam ediyor. 2015’te KK’nın davet ettikleri arasında geçenlerde Gewandhaus Orketrası’nın kadrosuna alınan kemancı Kıvanç Tire; Duisburg Filarmoni’nin baş kemanı olan Önder Baloğlu; Deutsche Symphony Orchestra Berlin’in akademik programında bulununan Bianca Ademek; geçen Wieniawsky keman yarışmasında finalist olan Ayşen Ulucan; Eşkişehir Orkestrası’ın baş kemanı Nazlı Avcı, Başkent Orkestrası’ndan Özge Erdem ve Gökhan Bağcı, Gautier Capucon’un elit sınıfında bulunan Nil Kocamangil, Yehudi Menuhin’in Live Music Now burslu Elif Dimli, Moskova Konservatuarı’ndan yeni birincilikle mezun olmuş piyanist Başarcan Kıvrak; ve yakın zamanda Bilkent Orkestrası’nın misafir sanatçısı arpçı Bengi Canatan yer alıyor.

KK bu yıl yeni bir caz programını, New York merkezli gitarist ve besteci Dave Allen ile başlatıyor. Kendisine, eleştirmenler tarafından Türkiye’de Caz’ın First Lady’si olarak anılan Sibel Köse katılıyor. Amerikalı basçı Matt Hall ve Türk baterist Cem Aksel de Dave Allen Trio’nun diğer üyeleri.

Hitit enstrümanları sergisi

Festivalde müzikal etkinliklere paralel olarak antik vazolarda bulunan resimlere dayanarak yeniden üretilmiş Hitit enstrümanları sergisi de sunulacak. Bir İTÜ-MİAM-ODTÜ ortak projesi olan bu projenin ve serginin küratörlüğünü İTÜ-MİAM’dan direktör Şehvar Beşiroğlu ve Tunç Buyruklar üstleniyor. Projeyi üreten diğer sanatçılar ise Okan Murat Öztürk ve Erdem Şimşek. Sergi Güray Seramik Müzesi’nde açılacak. Ayrıca bu sazlar ile ilgili tanıtım ve  bu sazlara özel bestelenmiş eserlerden oluşan kısa bir konser de yapılacak.

KK Kapadokya 6. Uluslararası Müzik Festivali, Bilkent Oda Orkestrası’nın Kayseri’de gerçekleştireceği performanslarla sona erecek. Performanslar, Selçuklu Dönemi’nde bir müzik ve şifa merkezi olarak kullanılan, günümüzde ise restorasyon sonrasında ‘Selçuklu Uygarlığı Müzesi’ olarak açılan Gevher Nesibe Külliyesi de dahil olmak üzere üç farklı mekanda yapılacak. Bu konserlerde KK Artistik Direktörü ve kemancı Ellen Jewett, solist ve baş kemancı olarak Vivaldi’nin Dört Mevsiminden bir parça ve Tolga Salman da bandoneonu ile Piazzola’nin Dört Mevsimlerinden çalacak.

Festival, Klasik Keyifler Müzik Derneği (KKMD) tarafından organize ediliyor. Bilkent Üniversitesi, İTÜ Müzik İleri Araştırma Merkezi (MİAM), Kültür ve Turizm Bakanlığı, Göreme Turist Otel, Sevda Cenap And Müzik Vakfı, Kayseri Belediyesi, Nevşehir yerel belediyeleri, Mustafapaşa Muhtarlığı ve Kapadokya’dan bir çok farklı yerel sponsor tarafından destekleniyor. PR sponsorluğunu The House Hotel, medya sponsorluğunu ise TRT, Kanal B ve Andante Dergisi yapıyor. Biletlerin 30 TL, 20 TL (KKMD üyeleri) ve 10 TL (öğrenci) olarak belirlendiği festivalde ücretsiz konserler de yer alıyor.

Klasik Keyifler Kapadokya 6. Uluslararası Müzik Festivali Programı

01 Ağustos, Cumartesi
21:00  Eleni Kilise, Sinasos - KK Extravaganza
Atilla Aldemir, keman ve  viyola, Ellen Jewett, Önder Baloğlu ve Bianca Adamek, keman; Sinan Dizmen, çello; Sacha Rattle, klarnet; Zeynep Özsuca Rattle ve Çağdaş Özkan, piyano 

03 Ağustos, Pazartesi
Turist Otel, Göreme - KK Jam Session
KK Katılımcıları; gitar, flüt, yaylılar

04 Ağustos, Salı
17:00 KMYO Osmanlı Medresesi, Sinasos - KK Gelecek Nesil
Bütün KK Katılanları (Ücretsiz)

05 Ağustos, Çarşamba
21:00 Casa do ZiyA, Göreme - Slav Esintileri
Martinu, Dvorak, Tchaikovsky
William Harvey, Ildiko Moog ve Ellen Jewett, keman, Atilla Aldemir, viyola, Elinor Frey ve Sinan Dizmen, çello, Sacha Rattle, klarnet, Bianca Ademek, Nil Kocamangil

06 Ağustos, Perşembe
17:00 KMYO Osmanlı Medresesi, Sinasos - KK Gelecek Nesil 
Bütün KK Katılanları (Ücretsiz)

21:00  Eleni Kilise, Sinasos - İzlenimler, Kontrastlar  ve Kuklalar
Enescu, Bartok ve Stravinsky
Sacha Rattle, klarnet; Ellen Jewett ve Önder Baloğlu kemanlar; Jerfi Aji, Zeynep Rattle ve Çağdaş Özkan, piyano, 

07 Ağustos, Cuma
18:30 Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi - KK Jam Session
21:00  Eleni Kilise, Sinasos – İki Yakayı Birleştiren Sesler
Yunanistan ve Anadolu’dan halk oyun havaları
Cenk Güray ve Eren Can Yıldız, bağlama; Murat Salim Tokaç, tanbur

08 Ağustos, Cumartesi
13:00-16:00 KK Müzikli Kapadokya TuruUçhisar Kale-Fresco Konakları, Ürgüp-Kapadokya Kültür Müzesi, Ortahisar
19:00  Güray Seramik Müzesi - Hitit Sazları Projesi Tanıtım ve Konser (Ücretsiz)
Tunç Buyruklar, lütiye; Şehvar Beşiroğlu, Okan Murat Öztürk ve Erdem Şimşek Hitit sazları

21:00  Güray Seramik Müzesi  - Alla Corda - Çağlar Boyunca Telli Sazlar
Şehvar Beşiroğlu, Okan Murat Öztürk, Erdem Şimşek Hitit Sazları; Cenk Güray, bağlama; Nermin Kaygusuz, klasik kemençe; Oya Levendoğlu, ud; Geleneksel Afgan sazları; William Harvey, Ildiko Moog ve Ellen Jewett, keman, Atilla Aldemir, viyola, Elinor Frey ve Sinan Dizmen, çello

09 Ağustos, Pazar
14:30  Eleni Kilise, Sinasos - KK Gelecek Nesil
KK katılanları (Ücretsiz)
14:30 Gevher Nesibe - Selçuklu Külliyesi,  Kayseri 
Cenk Güray, bağlama; Nermin Kaygusuz, kemençe; Emre Erdoğan kanun; Oya Levendoğlu Öner, ud (Ücretsiz)
22:00  Seten Restaurant, Göreme - Doğu/Batı Barok 
William Harvey, keman; Elinor Frey, 5-telli çello; Nermin Kaygusuz, klasik kemence ve KK yaylılar

10  Ağustos, Pazartesi
21:00  KMYO Osmanlı Medresesi, Sinasos  - Besteciler Kazanı’ndan 
Kurt Rohde, Tolga Yayalar ve Reuben de Lautour’dan çağdaş besteler (Ücretsiz)

11 Ağustos, Salı
21:00 Güray Seramik Müzesi, Avanos - Melodinin Ruhu
Ravel Duo and Dvorak Quintet
James Buswell ve Ellen Jewett keman, Tuba Özkan, viyola; Carol Ou, çello ve Jerfi Aji, piyano

12 Ağustos, Çarşamba
18:30 Babayan Sanat Galerisi, İbrahimpaşa Köyü – Arp Aşkına
Bach, Hendel, Onur Türkmen, Arvo Part, Debussy, Ravel  
Bengi Canatan, arp; Gökhan Bağcı, çello; Cem Önertürk, flüt (Ücretsiz)

21:00  Eleni Kilise, Sinasos - Lied Sanatı 
Ulf Bastein, bariton ve KK Katılanları, Zeynep Özsuca ve Çağdaş Özkan

13 Ağustos, Perşembe
18:30 Eleni Kilise, Sinasos – Sıcak Çikolata; Birsen Ulucan piyano sınıfı (Ücretsiz)
21:00 KMYO Osmanlı Medresesi;  Besteciler Kazanı’ndan
KK’ye Katılan Bestecilerin Yeni Eserlerinden 8 Premier (Ücretsiz)

14 Ağustos, Cuma
17:00 KMYO Osmanlı Medresesi;  Gelecek Nesil (Ücretsiz)

21:00 Eleni Kilise, Sinasos - Brahms’ın Pentaclları
Brahms Klarnet ve Piyano Beşlileri
Kıvanç Tire ve Ayşen Ulucan, keman; Özcan Ulucan, viyola; Elinor Frey, çello; Birsen  Ulucan, piyano ve Sacha Rattle, klarnet

15 Ağustos, Cumartesi
13:00-16:00 KK Müzikli Kapadokya TuruUçhisar Kale-Fresco Konakları, Ürgüp-Kapadokya Kültür Müzesi, Ortahisar
20:30  Konser öncesi konseri Herkes için Müzik / Passacaglia Projesi
KK katılanları; Kapadokya ve Kayseri’den çocuklar (Ücretsiz)
21:00 Eleni Kilise, Sinasos - KK Extravaganza
Bütün KK Katılanları  ve Hocalar (Ücretsiz)

16 Ağustos, Pazar
21:00 Casa do ZiyA, Göreme - Dave Allen Trio ve Sibel Köse
Dave Allen, gitar; Matt Hall, bass; Cem Aksel, davullar; Sibel Köse, vokal

17 Ağustos, Pazartesi
19:00 The House Hotel Cappadocia, Ortahisar'da Caz
KK Katılanları

18 Ağustos, Salı
18:30 Turist Hotel’de Caz, Göreme
21:00  Güray Seramik Müzesi, Avanos -  Samimi Caz
Dave Allen, Sibel Köse ve KK yaylı dörtlü

19 Ağustos, Çarşamba
19:00 Gamirasu’da Caz, Ayvalı Köyü (Ücretsiz)
21:00 Eleni Kilise, Sinasos - KK Gelecek Nesil
KK Katılanları ve Hocalar (Ücretsiz)

20 Ağustos, Perşembe
18:30 Turist Hotel’de Caz, Göreme (Ücretsiz)

21 Ağustos, Cuma
19:00 Nevşehir Kültür MerkeziHerşey için bir Mevsim,  (Ücretsiz)
Vivaldi ve Piazzola
Bilkent Oda Orkestrası; solistler Ellen Jewett ve Tolga Salman
22:00 Muti by Prokopia, Ürgüp - Jazz Finale (Ücretsiz)

22 Ağustos, Cumartesi
21:00 Güray Seramik Müzesi, Avanos - Herşey için bir Mevsim
Vivaldi ve Piazzola
Bilkent Oda Orkestrası; solistler Ellen Jewett ve Tolga Salman

23 Ağustos, Pazar
14:00 Gevher Nesibe - Selçuklu Külliyesi, Kayseri - Herşey için bir Mevsim (Ücretsiz)
Vivaldi ve Piazzola
Bilkent Oda Orkestrası; solistler Ellen Jewett ve Tolga Salman          

Okunma Sayısı Okunma Sayısı: 47883 Eklenme Tarihi Tarih: 2015-06-24

Nevşehir Hava Durumu
Seçimi Hatırla
İl Seç
İstatistik
Toplam : 90317252 ziyaretçi
Bugün : 44840 ziyaretçi
Dün : 59798 ziyaretçi
S. Yükleme Süresi : 2.23 sn

toplu mail


Copyright 2009 - Tüm hakları saklıdır. Sitemizdeki tüm fotoğraf, yazı, doküman ve düşünce ürünleri 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz. Aksine davrananlar hakkında avukatımız aracılığı ile hukuki takibat yapılacaktır.
 

cappadocia@cappadociaexplorer.com