English
Men
Kapadokya Rehberi
Peribacası Dergisi
Peribacası Kapadokya Yayınları
Kapadokya Firmaları
Kapadokya Fotoğrafları
Kapadokya Fotoğrafçıları
Kapadokya Haritaları
Kapadokya Karikatürleri
Kapadokya ve Sanat
Kapadokya Yazıları
Kapadokya Yayın Arşivi
Kapadokya Efemera Arşivi
Kapadokya Video-Film Arşivi
Sosyal Medya Adreslerimiz
Sivil Toplum Kuruluşları
Önemli Telefonlar ve Linkler
Site Güncellemeleri
Belge ve Fotoğraflarda Kapadokya
Firma Arama
Şehir
İlçe-Belde
Hizmet Alanı
Firma
Anket

Sanat ve müzik festivalleri Kapadokya'ya olan ilginin artmasını sağlıyor mu?
       
Evet.
Hayır.
Mail List
Yeni Kayıt
Şifremi Unuttum

RaidLight® Aladağlar Sky Trail 2016 başlıyor

RaidLight® Aladağlar Sky Trail 2016 başlıyor

Türkiye’nin 3500 m üzerinde 3 zirve tırmanışıyla en yüksek irtifada gerçekleştirilen gökyüzü koşusu RaidLight® Aladağlar Sky Trail 13 Ağustos 2016 günü ikinci kez start alıyor.  Demirkazık Dağı’nın etrafını dolaşan 46,2 km uzunluğundaki gökyüzü maratonu boyunca sporcular koşarak toplamda 3674 m irtifa kazanacak. Yüksek irtifa ve ultra maraton koşularında tecrübe sahibi sporcular arasından yapılan çekiliş sonunda 9 ülkeden 135 sporcunun katılma hakkı elde ettiği Türkiye’nin, Uluslararası Trail Koşuları Birliği (ITRA) sertifikalı ilk sky koşusu RaidLight® Aladağlar Sky Trail görkemli doruklar ve buzul göller ile çevrili Demirkazık dağında zorlu bir parkurda gerçekleşecek.

Ultra Trail Tour du Mont Blanc (UTMB) 2015 kadınlar birincisi ve Ultra Trail Kadınlar Dünya Şampiyonu Nathalie Mauclair (FRA) ile ülkemizde pek çok ultra trail koşu zaferi bulunan Elena Polyakova (RUS) ve Aladağlar Sky Trail ilk genel klasman lideri Davood Shirkhani (IRI) yarışmanın genel klasman favorileri arasında yer alıyor.

Niğde Valiliği ve Çamardı Kaymakamlığı’nın destek verdiği organizasyon Argeus Travel & Events ve Orta Doğu Dağcılık, Doğa Sporları ve Arama Kurtarma Derneği (ORDOS) tarafından organize ediliyor.

Aladağlar Sky Trail Koşusundan Öne Çıkanlar

  • Kayıt sürecinde ilk 8 saatte 100 kişilik kontenjan dolarken, ek kayıtlarda 60 kişi yapılan çekiliş ile koşuya katılma hakkı kazandı.
  • 45 km uzunluğundaki Aladağlar Sky Trail koşusu, 1500 m yükseklikteki Demirkazık Köyü’nden başlayarak 3723 m yüksekliğindeki Emler zirvesinden geçtikten sonra toplam 3000 metre tırmanışın ardından yine aynı noktada son bulacak.  
  • Organizasyona 12’i yabancı, toplam 135 seçilmiş sporcu katılıyor.
  • Kadınlarda Nathalie Mauclair, Elena Polyakova ve erkeklerde Davood Shirkhani yarışmanın genel klasman favorileri arasında gösteriliyor.
  • ORDOS, ODTÜ DKSK, UMKE, AFAD ve JAK gibi dağcılık, arama kurtarma ve sağlık ekiplerinin de yer aldığı 90 kişi parkurda görev alıyor.
  • Organizasyona destek veren kurumlar arasında Niğde Valiliği ve Çamardı Kaymakamlığı da yer alıyor.
  • Koşu boyunca sporcuların belirli noktalardan belirlenen zaman limitleri içerisinde geçerek koşuyu en geç 12 saatte bitirmeleri gerekiyor.
  • Yüksek irtifada gözlenebilen akut dağ hastalığı riskini önlemek amacıyla yarışmadan günler önce yükseğe uyum antrenman kampı düzenlendi.

Sky Trail Koşuları Hakkında

Yüksek irtifa patika koşuları olarak tanımlanan sky trail koşuları, ekstrem dağ sporları kapsamında nitelendiriliyor ve genel olarak 2000 m üzerindeki irtifalarda gerçekleşiyor. Sky trail koşuları İtalyan dağcı Marino Giacometti ve arkadaşlarının 1990’lı yıllarda  Mont Blanc, Monte Rosa gibi İtalya’nın Alplerinde yaptığı koşular ve rekor denemeleriyle ilk kez hayata geçti. 1993 yılından itibaren Himalayalar’dan Rocky dağlarına, Kenya’dan Meksika Volkanları’na kadar Dünya genelinde sponsor destekli organizasyonlar ile popülerlik kazandı. Uluslararası Skyrunning Federasyonu (ISF) tarafından Dünya şampiyonaları, Kıta Şampiyonaları gibi uluslararası müsabakalar düzenleniyor. ISF tanımına göre; 2000 metre irtifa üzerinde koşulan, toplamda en az 2000 m tırmanış mesafesi içeren,  belirlenen toleranslar dahilinde yarı maraton ve maraton mesafelerine yakın, patikalar, toprak yollar, moren, kaya, çarşak ya da karlık zeminde koşulan dağ koşuları sky trail koşuları olarak adlandırılıyor.

Okunma Sayısı Okunma Sayısı: 44234 Eklenme Tarihi Tarih: 2016-08-12

Nevşehir Hava Durumu
Seçimi Hatırla
İl Seç
İstatistik
Toplam : 94151344 ziyaretçi
Bugün : 9008 ziyaretçi
Dün : 18466 ziyaretçi
S. Yükleme Süresi : 0.5 sn

toplu mail


Copyright 2009 - Tüm hakları saklıdır. Sitemizdeki tüm fotoğraf, yazı, doküman ve düşünce ürünleri 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz. Aksine davrananlar hakkında avukatımız aracılığı ile hukuki takibat yapılacaktır.
 

cappadocia@cappadociaexplorer.com