English
Men
Kapadokya Rehberi
Peribacası Dergisi
Peribacası Kapadokya Yayınları
Kapadokya Firmaları
Kapadokya Fotoğrafları
Kapadokya Fotoğrafçıları
Kapadokya Haritaları
Kapadokya Karikatürleri
Kapadokya ve Sanat
Kapadokya Yazıları
Kapadokya Yayın Arşivi
Kapadokya Efemera Arşivi
Kapadokya Video-Film Arşivi
Sosyal Medya Adreslerimiz
Sivil Toplum Kuruluşları
Önemli Telefonlar ve Linkler
Site Güncellemeleri
Firma Arama
Şehir
İlçe-Belde
Hizmet Alanı
Firma
Anket

Sanat ve müzik festivalleri Kapadokya'ya olan ilginin artmasını sağlıyor mu?
       
Evet.
Hayır.
Mail List
Yeni Kayıt
Şifremi Unuttum

Ender Güzey’in ‘Demir Çağı-2012’ Sergisi Alfina Cave Hotel’de açılıyor

Ender Güzey’in ‘Demir Çağı-2012’ Sergisi Alfina Cave Hotel’de açılıyor

Ressam ve heykeltıraş Ender Güzey, 40. sanat yılını Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle üç farklı yerdeki sergileriyle kutluyor. İlk sergisini 10 Mayıs 2012 tarihinde, doğduğu yer olan İstanbul Galata Mevlevihanesi’nde ‘Doğuşa Dönüş’ adıyla açan sanatçı, ‘Ateşten Doğan’ isimli ikinci sergisinin açılışını 01 Haziran 2012 günü Roma’da gerçekleştirdi. ‘Bütünsel sanat’ akımının temsilcisi olan Ender Güzey, üçüncü sergisini ise ‘Demir Çağı 2012’ adıyla, Ürgüp’teki Alfina Cave Hotel Müze & Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşturacak. Ender Güzey’in katılımıyla, 16 Haziran 2012 Cumartesi günü saat 17:00’de düzenlenecek bir kokteylle açılacak olan sergi, 16 Temmuz 2012 tarihine kadar her gün 10:00-13:00 ve 16:00-20:00 saatleri arasında gezilebilecek.

 

Ender Güzey’in İstanbul Galata Mevlevihanesi Bacılar Dairesi’nde açılan ‘Doğuşa Dönüş’ sergisi 31 Mayıs’a kadar görülebildi. Roma’daki Palazzo della Cancelleria Müzesi’nde 01 Haziran günü açılan ‘Ateşten Doğan’ sergisi ise 17 Haziran’a kadar izlenebilecek. Roma’daki serginin, Leonardo da Vinci’nin ‘Dahi ve İcatları’ adlı sergisiyle eşzamanlı olarak gerçekleştirilmesi, çağdaş Türk sanatından yapıtların izlenmesine olanak tanıdığı için ayrı bir önem taşıyor. 

 

Ender Güzey kimdir?

Bir dönem Topkapı Sarayı Müzesi çalışanları için lojman olarak kullanılan Galata Mevlevihanesi’nde 1951 yılında doğdu ve 12 yaşına kadar burada yaşadı. Sanata karşı olan büyük ilgisi onu Münih Güzel Sanatlar Akademisi’ne götürdü. 1969 yılında girdiği Akademi’de dönemin ünlü sürrealistlerinden Prof. Dr. Mac Zimmermann’ın atölyesinde resim ve grafik eğitimi aldı. Akademi’den 1973’te mezun olduktan sonra Zimmermann’ın asistanlığını yaptı. 1978 yılında doçent unvanı alarak, Mönchengladbach VHS’de ‘Güzel Sanatlar ve Yaratıcılık’ Bölüm Başkanlığı görevine getirildi. Yaşamını, 1982 yılından itibaren Münih ve İstanbul’da sürdüren Güzey, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde performans dersleri verdi. İstanbul Yeditepe Üniversitesi’nde de ders veren sanatçı Türkiye’de, Almanya’nın pek çok kentinde, Fransa, Danimarka, Malezya ve Hollanda’da sergiler gerçekleştirdi.

Türkiye’nin ilk, dünyanın sayılı bütünsel sanat müzelerinden biri olan “Ender Güzey Bütünsel Sanat Müzesi”ni Temmuz 2007’de açtı. Bodrum’da, 200 yıllık tarihi bir taş evin restore edilmesiyle gerçekleştirilen müze, kendi çalışmaları haricinde diğer sanatçıların sergilerine ve farklı kültürel etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Güzey ayrıca, ilginç malzemeler kullanarak oluşturduğu resim ve heykel çalışmalarına devam ediyor; tasarladığı performanslarını ve projelerini yürütüyor.

 

Okunma Sayısı Okunma Sayısı: 40659 Eklenme Tarihi Tarih: 2012-06-08


Roma sergisi açılışı
Roma sergisi açılışı

Ender Güzey
Ender GüzeyNevşehir Hava Durumu
Seçimi Hatırla
İl Seç
İstatistik
Toplam : 75205095 ziyaretçi
Bugün : 11826 ziyaretçi
Dün : 42318 ziyaretçi
S. Yükleme Süresi : 2.4 sn

toplu mail


Copyright 2009 - Tüm hakları saklıdır. Sitemizdeki tüm fotoğraf, yazı, doküman ve düşünce ürünleri 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunmaktadır. Kaynak gösterilerek dahi kopyalanamaz. Aksine davrananlar hakkında avukatımız aracılığı ile hukuki takibat yapılacaktır.
 

cappadocia@cappadociaexplorer.com